Quantcast
Channel: Foci Történelem
Viewing all 90 articles
Browse latest View live

Mi lett vele : Tony Meola

$
0
0


A szimpatikus portás alighanem a legismertebb egyesült államokbeli futballista, hiszen 1988 és 2006 között kerek 100 alkalommal szerepelt a válogatottban, ráadásul éppen akkor került reflektorfénybe, amikor a „soccer” feltámadt hazájában. No és nem mellékesen három világbajnokságon szerepelt.
EURÓPÁBAN NEM VOLT SZERENCSÉJE
Európai karrierjével nem volt szerencséje: Angliában munkavállalási engedélyével akadtak gondok, emiatt kellett hazatérnie; 1995-ben pedig hiába volt próbajátékon az akkoriban fénykorát élő Parmánál, nem járt sikerrel.
Az 1969-ben született, olasz származású (édesapja a Serie B-ben futballozott anno) Antonio Michael Meola a kiválóan sikerülő egyetemi futballévek után Angliában próbált szerencsét a Brighton & Hove Albion, valamint a Watford együtteseiben, de hamar hazatért, hogy az MLS élő legendája, reklámarca, védjegye legyen. A filmszínész külsejű, hatalmas termetű portás ugyanis parádés képességekkel és különös kisugárzással rendelkezett, helye megkérdőjelezhetetlen az MLS álomtizenegyében.

 

 Többek között a Kansas City Wizards, a MetroStars és annak utódja, a New York Red Bulls gárdájában fordult meg visszavonulásáig (2007-ben a teremfutball-bajnokságban is lehúzott egy idényt), rengeteg egyéni címet kiérdemelve. A hidegvérű kapuvédő az 1990-es és az 1994-es világbajnokságokon kezdő volt, majd hosszú időre, öt évre kikerült a nemzeti csapatból. A 2002-es vb-n újra az amerikai keretben találhattuk a nevét. Utolsó válogatott mérkőzését 2006-ban vívta, de ez már csak afféle jutalomjátéknak számított, hiszen a németországi megatornára nem vitte ki régi jó barátja, egyetemi edzője, Bruce Arena szövetségi kapitány.


„Kövér Tony” labdaérzéke nem korlátozódik nagy méretekre: gimnazistaként a világhírű New York Yankees baseballcsapattól kapott szerződést, később az amerikai futballban is kipróbálta magát: a New York Jetsnél szeretett volna rúgójátékos lenni, ám itt végül nem kapott kontraktust (az első edzéseken csaknem 30 hibát találtak a szakemberek mozdulatsorában). Gondoltuk, ezek után a golffal próbálkozik, de nem, viszont egy jótékonysági futballcsapatban ma is rendre véd, régi társai közül például Tony Sanneh, Marcelo Balboa és Thomas Dooley oldalán. Korábban kipróbálta magát színészként, adtak ki nevével számítógépes játékot, de az üzleti életben is tevékenykedik: egy jelzáloghitelekkel foglalkozó céget alapított.
Bár hatalmas tudását, tapasztalatát vétek parlagon hagyni, azért a futballtól sem szakadt el teljesen: „New Jersey futballkirálya” felcsapott edzőnek saját fia korosztályos csapatánál, a Toms Rivernél. A gárda honlapja szerint Meola a játékosképzési igazgató




 















Mi lett vele : Jordan Lecskov

$
0
0


 FBI-ÜGYNÖKÖK VIGYÁZTAK RÁJUK
 „A világbajnokság alatt az FBI ügynökei vigyáztak ránk. Velünk tartottak, bárhová is mentünk: jelen voltak, amikor buliztunk, látták, hogy cigizünk, hogy iszunk, és baromira jól érezzük magunkat. Amikor elutaztunk, a repülőtéren úgy búcsúztak tőlünk, hogy hiányozni fogunk nekik. Szemmel láthatóan nem tréfáltak” – emlékezett vissza Máris bá’ 1994-es amerikai kalandjaira. Ezt talán még Hufnágel Pisti is megirigyelte volna…
Minden idők egyik legmarkánsabb bolgár futballistája volt az 1967-es születésű nagy munkabírású középpályás, Jordan Lecskov, aki szülővárosában, Szlivenben lett profi labdarúgó. Innen emelte ki a nagynevű a CSZKA Szófia 1991-ben az ekkor már stabil válogatott és az előző idényben bolgár ezüstcipőt szerző szélsőt; de nem sok időt töltött el országa kirakatcsapatában Lecskov, mert egy év múlva a Hamburgba igazolt (miután ismét második lett a góllövőlistán). A védő Pavel Docsevvel együtt került a HSV-hez, később egy másik jeles honfitársa, Petr Hubcsev is követte őt. A nagy munkabírású, technikás, kiválóan cselező, irányító és pontos beadásokkal jeleskedő Lecskov hamar népkedvenc lett a kikötővárosban, a Bundesliga első bolgárja az év csapatába is bekerült, 1996-ban mégis áttette székhelyét Marseille-be.
Gérard Gili mester csapatában sem vallott szégyent, de John Toshack a Besiktashoz csábította (itt is volt egy honfi- és játékostársa Zlatko Jankov személyében). A török csapattal viszont kínos anyagi vitába keveredett, ezért nem szerepelt a nyári világbajnokságon (pedig stabil csapattag volt a selejtezők alatt), sőt mérgében visszavonult a labdarúgástól. Harmincéves volt ekkor... Nem sokáig bírta: 2001-ben visszatért a CSZKA Szófia színeiben, és nem is ment neki rosszul, majd még két idényt lehúzott a másodosztályú Szlivenben, egy időben játékos-edzőként.

 


Nevét az 1994-es világbajnokságon tette halhatatlanná, amikor a mára már legendássá vált válogatott eljutott a legjobb négy közé. A címvédő németek elleni negyeddöntőben vívta élete mérkőzését a középpályás. A találkozón – amelyen az egyik partjelző a magyar Márton Sándor volt – a papírformának megfelelően Németország szerzett vezetést, Lothar Matthäus révén. Bármennyire is arra játszottak a németek, az előny nem tartott ki a lefújásig. Negyedórával a vége előtt Hriszto Sztoicskov nagyszerű lövéssel egyenlített, szabadrúgásból. A meglepetést három perccel később Jordan Lecskov tette teljessé, aki Jürgen Kohler mögül kibújva befejelte a Mihajlov – Cvetanov, T. Ivanov, Hubcsev, I. Kirjakov – Lecskov, Balakov, Szirakov, Jankov – Kosztadinov, Sztoicskov csapattal felálló bolgárok győztes gólját. Ezen a tornán fedezte fel Knézy Jenő megdöbbentő hasonlóságát Máris szomszéddal, a legenda szerint pedig Lecskov társaival együtt végigcigarettázta, -itta a vb-t, de így is a bronzmeccsig jutott. Ott azonban elfogyott erejük – a rossz nyelvek szerint talán a szállodába rendre odarendelt prostituáltak miatt…
Az 1996-os Európa-bajnokságon is remekelt hősünk, a franciák elleni csoportmérkőzésen egyenesen a mezőny legjobbja lett a „Mágus”. A válogatott viszont már nem parádézott, a csoportból sem jutott tovább. A nemzeti csapatban mindössze 45 alkalommal szerepelt, betudhatóan annak, hogy állandó harcban állt szövetsége mindenkori vezetőivel.
Lecskov karrierje befejezése után
Visszavonulása után különböző All-Stars-mérkőzéseken vett részt, Szlivenben üzleti központot és luxusszállodákat üzemeltetett, és létrehozott egy utánpótlás-akadémiát. Egy szakirányú televíziós sorozatban is szerepelt, olyan nagyságok mellett, mint Mario Kempes, Gary Lineker, Pelé, Michel Platini vagy Puskás Ferenc. 2003-ban szülővárosában polgármesterré választották, miután felcsapott politikusnak a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért nevű párt színeiben.
Mindeközben a helyi profi csapat elnökévé is megválasztották a sátáni mosolyú Lecskovot, a Bolgár Labdarúgó-szövetségnek pedig jelenleg is alelnöke, 2005-től. Nemrégiben ismét bejárta neve a világsajtót, ám negatív hírben: hároméves, öt évre felfüggesztett börtönbüntetést kapott, miután az ítélet szerint polgármesterként visszaélt hatalmával, és jelentős kárt okozott a térségnek. Lecskov szerint politikai ítélet született az ügyben, és fellebbez. És hogy hová lett az ikonikus tincs, amely 1994-ben „a mennyországba repítette a bolgár aranygenerációt”? Jelentjük, Lecskov jelenleg kopaszon sármos.


Érdekes módon a hatvanas években a kopaszodni kezdő futballisták nem kaptak rögvest borotva után, hanem vagy szépen oldalra-hátra fésülték a maradékot, mint Alfredo Di Stéfano, vagy szörnyűséges módon megpróbálták a megnövesztett hajat ráfésülni a kopasz fejtetőre, mint Bobby Charlton.

Hamar kiderült, ez utóbbi metódus sportolás közben nem éppen ideális, mert hamar úgy néz ki tőle az ember, mint Gollam rosszabb napjaiban. Később a hetvenes éveknek is megvolt a maga csakis oldalt bozontos zsenije a lengyel Grzegorz Lato személyében, ennek egy elöl tincses változatával hódított később a felejthetetlen bolgár, Jordan „Máris szomszéd” Lecskov. Utóbbira méltó válasz volt Ronaldo rettenetes 2002-es vb-frizurája. Az 1994-es bolgár csapatot egyébként minden idők legrettenetesebb kinézetű vb-bagázsának tarják a szakértők








Manchester United Tragédiája

$
0
0
A müncheni tragédia

 
1958. február 6-a a klub történelmének legborzalmasabb napja. A csapatot szállító gép Münchenben lezuhant, és sokan életüket vesztették.
Az ötvenes évek derekán Matt Busby irányításával a Manchester United Európa, sőt világ egyik legkitűnőbb tizenegyévé formálódott. Olyan csapattá, amely már az elért eredményeire is büszke lehetett, olyanná, amely a belgrádi továbbjutás után okkal álmodhatott Európa trónjáról, de amelyet igazán fényes jövője koronázhat majd meg. Busby szentül hitte, hogy az a minőséget, és mennyiséget tekintve is elsőrangú munka, amellyel olyan "széndarabokból" csiszolt gyémántot, mint Duncan Edwards vagy éppen Bobby Charlton, a futballvilág trónjára emeli csapatát. Ezt az álmot tépte szét 1958. február 6.-a, a futballtörténelem legsötétebb napja, amelyen a Belgrádból, a Crvena Zvezda elleni BEK-elődöntőről hazatérő Manchester United tragikus balesetet szenvedett, München Riemi repülőterén.
A felállás a Crvena Zvezda elleni BEK-negyeddöntőn. Itt még teljes a keret.
Vannak olyan nevek, fogalmak, amelyek nem szorulnak magyarázatra. "The Munich Disaster", mondják szerte a világban, és mindenki egyből arra a bő negyven évvel ezelőtti hideg, jeges, szeles napra gondol. A tragédiát – a több évig húzódó szakértői vizsgálat megállapítása szerint – az okozta, hogy a gép a szárnyak jegesedése miatt nem tudott repülni. A BEA (British European Airways) Elizabethan 609-es számú gépe képtelen volt a magasba emelkedni, visszazuhant és kettétört. A hivatalos jelentése szerint huszonhárom ember vesztette életét. Alkalmasint ennél jóval több… Aligha túlzás ugyanis az elhunytak mellett áldozatnak tekinteni Johnny Berryt és Jackie Blanchflowert – a Spurs legendás Danny Blanchflowerének fivérét -, akik soha többé nem futballozhattak, de akár mindenkit, aki a gépen tartózkodott. Így vagy úgy, valamennyiük későbbi életét befolyásolta, hogy 1958. február 6-án, 15 óra 3 perc és 6 másodperckor, amikor az ezüstszürke gépmadár harmadszor is megkísérelte a felszállást, a fedélzeten tartózkodtak.

Peterdi Pál és Somos István 1974-ben megjelent, a futball ezer arca című könyvében így rekonstruálja a Busby-bébiknek nevezett alakulat végzetes perceiben történteket.

"A gép pontosan 15 óra 3 perc 6 másodperckor indult neki harmadszor a kifutópályának. K.G. Rayment másodpilóta ült a kormánynál, Thian kapitány a műszereket ellenőrizte. Negyvenöt másodperccel később az út véget ért. A hivatalos vizsgálat a következőket rögzítette a Lord Burghleyről elnevezett gép pályafutásának utolsó percét. Ahogy a gép egyre nagyobb sebességgel robogott a kifutó betonján és már túlhaladt azon a bizonyos ponton, ahol az előző két kísérletet félbe kellett szakítani, Thain kapitány ismét észlelte a jobb motorból származó lüktető zajt. Próbált korrigálni, egy pillanatra elvette a gázt, majd ismét teljes sebességre kapcsolt. A sebességmérő mutatója 185 km/órát mutatott, azután 205-re, 215-re ugrott, majd hírtelen 195-re. Thain kapitány kitekintett az oldalablakon. Viharos tempóban közeledett a gép a kifutópálya végéhez. Túl néhány fa és lakóház emelkedett. Ugyanebben a pillanatban a gép mennydörgésén át is meghallotta Rayment másodpilóta rémült kiáltását:



"Jóságos ég, nem tudjuk megcsinálni!"






Thian kapitány kétségbeesetten próbálta visszanyerni a gép sebességét. Nem sikerült, a gázkar már a maximumon volt. A gép parancsnoka tudta, hogy már nincs hatalma a gép felett. Az ezüstmadár önállósította magát és haláltáncát járta. Pokoli csattogások közepette söpört el maga elől mindent. Fogpiszkálóként töredeztek a világítótestek állványai, a pálya végét jelző fakerítés valósággal eltűnt, és néhány másodperccel később a gép vérfagyasztó robajjal vágódott a lakóház oldalába. A szakadó fém reccsenései, a sebesültek jajkiáltása, a haldoklók hörgése felett tiszta, éles hang hallatszott:



"Ha ez a halál, készen vagyok rá! – Billy Whelan, az északír válogatott huszonkét éves játékosa búcsúzott az élettől."

A Manchester United hét játékosa – Roger Byren, Geoff Bent, Eddie Coleman, Mark Jones, Liam "Bill" Whelan, Tommy Taylor és David Pegg – a tragédia pillanatában életét vesztette. Duncan Edwards, az angol futball első számú reménysége, a válogatott huszonegy éves játékosa február 21-én halt bele sérüléseibe. A kísérők közül Walter Crickmer klubtitkár és két edző, Tom Curry és Bert Whalley a becsapódáskor életét vesztette. Az utaslista szerint a gép fedélzetén volt egy (vajdasági) magyar házaspár is. Miklós Pál, a Népsport egykori angliai tudósítója, ismert túraszervező életét vesztette, felesége és pici gyerekük túlélte a tragédiát. Meghalt nyolc sportújságíró (köztük Frank Swift, a hajdani legendás kapus), a személyzet két tagja és egy további utas.
Maga Matt Busby szörnyű állapotban feküdt a roncsok között. Bár a becsapódáskor nem vesztette eszméltét, nem sokkal később elájult a fájdalomtól. Bordái eltörtek és tüdejébe hatoltak, szinte nem maradt egy ép porcikája sem. A müncheni Isaar Rechts kórház orvos csapata Georg Maurer professzor vezetésével hetvenkét napos elkeseredett, sokszor csak szikrányi reményekkel kecsegtető harcot vívott az életéért. A csata győzelmet hozott végül, Matt Busby túlélte a katasztrófát. Bár tudatára ébredve, „fiai” elvesztésének hírére még maga mondta, hogy inkább halt volna meg ő is, nem halhatott meg úgy, hogy ne ültesse Európa futballtrónjára a Manchester Unitedet.

A baleset túlélői között nem szokás említeni Jimmy Murphyt, Busby segítőjét, a csapat másodedzőjét, aki másodállásban a walesi válogatottat is dirigálta. Éppen kapitánykodás miatt nem utazott el a Manchester Uniteddel Belgrádba. Wales válogatottja Cardiffban Izrael ellen meccselt, ezért a főnök felmentést adott neki a jugoszláviai túráról. Murphy a Wales-Izrael mérkőzés másnapján, este tért vissza az Old Traffordra, majd haladéktalanul jegyet foglaltatott Münchenbe. Nem lehetett babonás, ha késlekedés nélkül a BEA jegyirodáját tárcsázta.
Miután megérkezett Münchenbe, taxiba vágta magát és azonnal a kórházhoz hajtatott. Amikor évekkel később arról faggatták, hogyan, miből merített erőt, mindig mondta:

Matt Busby szemeiből. Murphy beautózott a kórházba, ahol szinte azonnal az oxigénsátorban fekvő Matt Busby ágyához vezették. Alig jutott szóhoz, amikor meglátta. Jimmy Murphy tudta, hét játékosuk maghalt, hogy a Főnök is szörnyű állapotban van, de az egész akkor vált valósággá, amikor meglátta őt. A háborúban légierőnél szolgált, látott egy-két szörnyűséget. De most megszégyellte, hogy a könnyeit nyelte. A Főnök kinyitotta a szemét, látta rajta, hogy megismerte. Murphy megfogta a lélegezni alig tudó Busby kezét, ő talán szorítani akarta kollégájáét, de nem volt az szorítás, még simogatás is alig. A Főnök ránézett és azt mondta:



"Tartsd magasra a zászlót!"



Abban a pillanatban dőlt el, hogy a Manchester United pótolhatatlan veszteségek ellenére is újra nagy csapat lesz. Erre a pillantásra, kézszorításra, a mondatra gondolt akkor is, amikor a Man United tíz évvel később a Wembleyben a Benfica elleni BEK-döntőben elnyerte Európa legrangosabb klubkupáját.

Jimmy Murphy nevét manapság is méltatlanul keveset említik, pedig az 1989-ben elhunyt, Magyarországon szinte teljesen ismeretlen walesi építette gyakorlatilag újjá Matt Busby csapatát. A Manchester United tizenhárom (!) nappal a tragédia után már meccset játszott. Murphy még a mérkőzés reggelén sem tudta, hogy milyen összeállításban játszik majd a csapat, ez volt az egyetlen a klub hosszú történelmében, hogy a kiadott műsorfüzetben üresen maradt az összeállítás rublikája. A nézők a helyszínen írhatták be a tizenegy játékos nevét. A MU két müncheni túlélővel, Harald Greggel és Billy Foulkesszal a kezdőben, a Sheffield Wednesdayt fogadta az FA-kupa ötödik fordulójában, az Old Traffordon… 3-0-ra nyer. A csoda magyarázata, megoldása Jimmy Murphy. A hatalmas termetű, játékosként robosztus védőként ismert Murphy ritka példánya volt a mindenhez értő embereknek. Az eredményesség zálogát jelentő alázattal szolgálta Busbyt, de amikor kellett, teljes szívvel állt a parancsnoki hídra, hogy azután a Főnök felépülésével visszaadja a helyét. Amúgy kedves, intelligens figura volt, aki a West Bromwich Albion elleni mérkőzés előtt a szálloda halljában egy pianínót találva Chopint és Lisztet játszott a játékosainak…

Murphynek napok alatt kellett csapatot csinálnia. Ez csak a Man United játékosaiból természetesen lehetetlen lett volna, ezért kérte többi angol klub segítségét. A walesi óriási fogást csinált egykori játékostársával, Ernie Taylorral, a Blackpool harminchárom éves, válogatott balösszekötőjével, aki vezérévé vált az acélosnak inkább csak nevében nevezhető új Manchester Unitednek. Taylor mellett erősítésnek számított Stran Crowther, az Aston Villa huszonhárom éves, utánpótlás-válogatott fedezete, akiért Murphy a Sheffield Wednesday elleni meccs reggelén szurkolt le a birminghamieknek 35000 fontot, és a Sheffield elleni három gólból kettőt az újonc Shay Brennan szerzett, aki a walesi keze alatt lett jobbhátvédből időlegesen eredményes balszélső.

Azzal, hogy a Manchester a Wednesdayt kiütve továbbjutott a kupában, hogy egyáltalán ki tudott állni, természetesen nem fejeződött be a csapatépítés. Miután az angol liga csapatai közül a Liverpool és a Nottingham Forest mutatott hajlandóságot arra, hogy a játékosokkal is segítse a bajba jutott vetélytársat, Murphy szétnézett a csatornán túl is – és tulajdonképpen zseniális ötlete támadt. Három magyar játékost szemelt ki erősítésül az Unitednek. Három olyan világsztárt, a világ bármely csapatában szívesen látott zsenit, aki akkor éppen klub nélkül volt, eltiltását töltötte. Puskás Ferenc, Kocsis Sándor és Czibor Zoltán játékjogát a magyar szövetség kérésére függesztette fel a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, miután nem tértek haza 1956 telén a Budapesti Honvéd elhíresült túrájáról. Murphy pontosabban a Manchester United kérvényezte a FIFA-nál, hogy a Wembleyben játszott 6-3 óta Angliában is nagy tiszteletnek örvendő három futballisten játékjogát a semmihez sem hasonlítható helyzetre tekintettel úgy adja vissza a szövetség, hogy a Manchester United le tudja igazolni őket. Hogy a szándék mennyire komolya volt, mi sem bizonyítja jobban, hogy rábukkantak a német Kicker sportmagazin egyik ötvennyolc tavaszán megjelent számában a hírre, amelyben a lap arról tudósít, hogy a magyar labdarúgó szövetség hozzájárult az eltiltások felfüggesztéséhez, Puskásék leigazolásához.
Puskás is tud arról, hogy a Manchester United 1958 tavaszán meg akarta szerezni hármukat: "Az eltiltásunk alatt a Manchester United azzal a kéréssel fordult a FIFA-hoz, hogy mindhármunkat, Kocsist, Czibort és engem is kölcsönvenne a büntetés lejártáig. A szörnyű müncheni légikatasztrófa után ugyanis kevés játékosuk maradt. A klub felajánlotta, hogy csak alapfizetést ad nekünk, de sem az FA sem a FIDA nem járult hozzá leigazolásunkhoz. Bár hat hétig vitatkoztak a döntésen. Végül jogi akadálya támadt az ügynek. Érdekes, hogy az előző évben a Real Madrid a Manchesterrel játszotta a BEK-elődöntőt. Valószínűleg tartom, hogy ha nem következik be a tragédia, a következő döntőben újra találkozott volna a két csapat. Én Olaszországban voltam, a rádió szinte azonnal bemondta a szörnyű hírt. Döbbenetes volt. Miután minden játékos, én is arra gondoltam, hogy rengeteget utazunk, bármelyikünk rajta lehetett volna a gépen. Csak az jelentett némi megkönnyebbülést, hogy kiderült, Matt Busby és Bobby Chartlon túlélte a katasztrófát. Kedveltem Busbyt. Sokat tett a labdarúgásért. A Manchester United éppen erős csapattá kezdett alakulni. Bámulatos volt nézni például a kis Duncan Edwardsot, olyan fiatal, mégis majd kicsattant az erőtől. Halála nemcsak az United számára volt nagy veszteség, hanem az egész angol, sőt az egyetemes futballsportnak is. Néhány hónappal később, amikor már a Realban játszottam, elmentünk Angliába egy jótékony célú mérkőzést játszani az United ellen. A Madrid nem kért egy fontot sem, Bernabéu segíteni akart egy bajba jutott, nemes ellenfelén. Az Old Trafford stadionban 6-1-re vertük őket."

Jimmy Murphy brit játékosokból alakította újjá a csapatot és a Manchester az FA-kupában nem csak a Sheffieldet gyűrte le: eljutott a Wembleybe a döntőbe. A mese úgy lenne igaz, ha Murphy vezette csapat az ikertornyok tövében, legyőzte a Boltont, és a legpatinásabb angol serleg elnyerésével tisztelgett az elhunyt barátok emlékének – de nem így történt. A Bolton, Harry Gregg hibáját kihasználó Nat Lofthouse vezérletével 2:0-ra legyőzte a Manchester Unitedet.

A döntőben játszott már a baleset okozta sokk során nem is annyira fizikai, inkább lelki sérült ifjú Bobby Charlton is. Az életét vesztő Duncan Edwards mellett korábban még "csak" második számú reménységnek tartott későbbi Sir Bobby jelenléte mellett is azt üzente, a Busby-bébik egyszer még a lábaik elé térdepeltetik a nagyvilágot.

Ugorjunk negyven évet az időben! A Busby-bébikből nemcsak remek futballisták, világbajnokok, BEK győztesek, angol bajnokok, kupagyőztesek, de szeretetre méltó úriemberek lettek, akik közül szinte mind sokra vitte az életében, és akik közül szinte senki sem tudott lefeküdni úgy egyetlen éjszaka sem, hogy ne jutott volna eszébe az a szörnyű müncheni másodperc. A Manchester United a Bajnokok-ligája 1996/97-es sorozatában bejutott az elődöntőbe. Miután az UEFA Münchent választotta a döntő helyszínéül, Bobby Charlton, a Man United legendája, és Lennart Johannson, az európai szövetség első embere úgy vélte, a futball közel negyven évvel a tragédia után nem emlékezhet méltóbban az áldozatokra annál, mint hogy a nemzetközi szövetség a bajor fővárosba invitálja a katasztrófa túlélőit.

Alex Ferguson csapata ugyan elbukott a Borussia Dortmund ellen, a döntőbe jutásért vívott harcban, de Johansson ennek ellenére szétküldte a maghívókat: tudta, ha most nem találkoznak, talán sosem lehet már meghívni őket.

Jackie Blanchflower, Sir Bobby Charlton, Billy Foulkes, Harry Gregg, Kenny Morgan, Albert Scalon, Dennis Violett és Ray Wood (az időközben elhunyt Sir Matt Busby és John Berry már nem lehetett a többiekkel) számára történelmi találkozás volt ez, hiszen a csapat tagjai 1958 óta nem gyűltek így össze. Történelmi, mert – Bobby Charlton kivételével – azóta sem jártak Münchenben. Történelmi, mert többen azóta repülőn sem ültek, csak most, az UEFA és Bobby Charlton kérésére, a barátok emlékének tisztelegve vállalták, hogy túl hatvanadik születésnapjukon, leküzdve gátlásaikat Haethrow-ról Münchenbe szállnak. Végigjárták a negyven évvel azelőtti fekete napok helyeit, a kórházat, a repülőteret, a temetőt. A Bajnokok-ligája döntőjének délelőttjén találkoztak Puhl Sándorral, Bozóky Imrével, Hamar Lászlóval és Juhos Attilával, a meccs játékvezetői négyesével, valamint az újságírókkal. Mindannyian meséltek egy kicsit életükről, arról, hogyan fészkelte bele magát a tragédia a mindennapjaikba. Az északír Harry Gregg, aki a tragédia után néhány hónappal a svédországi világbajnokságon a torna egyik legjobb kapusa lett, arról beszélt, milyen gyakran álmodik azóta is arról a napról: „Az első hetekben, hónapokban azt hittem, soha többé nem leszek képes másra gondolni, csal a robajra, amivel becsapódott a gép. Azután minden visszatért a rendes kerékvágásba, de az a nap kitörölhetetlen volt az emlékeimből."

Bobby Charlton, aki a Manchester United történelmében a legfényesebb pályafutással büszkélkedhet, Sir Matt Busbyról, a Főnökről, „az United atyjáról” beszélt, valamint milyen élesen látta maga előtt a meghalt játékostársai arcát, amikor a Busby-bébik a tragédia tizedik évfordulóján megnyerték a BEK-et. Abban valamennyien egyetértettek, hogy a halott játékostársak hatalmas terhet raktak az élőkre. Ne feledjük, a világ egyik legjobb futballcsapatának játékosai ültek a felhők szélére, olyan emberek, akiknek csodálatos tehetségük, ezáltal küldetésük volt.

A még élő társak azt sugallták München Riemi repülőterének betonján: férfihoz méltóan vitték egész életükben vállukon a terhet, naggyá tették azt a klubot, amelyet szerte a világban „vörös ördögöknek” becéznek.





Az utolsó csapatkép (balról): Duncan Edwards, Eddie Colman, Mark Jones, Ken Morgans, Bobby Charlton,
Dennis Viollet, Tommy Taylor, Bill Foulkes, Harry Gregg, Albert Scanlon, Roger Byrne

Pedig 1958. február 6 óta angyalok vigyázzák.
Az áldozatok tiszteletére 2001 óta a szurkolók minden évben, február 6-hoz a legközelebb eső hazai mérkőzés napján összegyűlnek a Müncheni Tragédia Emléktáblájánál és közösen eléneklik a 'The Flowers of Manchester' című dalt.

 




 

A Heysel Tragédia

$
0
0


Az UEFA rendezvények legsötétebb órájaként emlegetik, ami  1985. május 29-én történt Brüsszelben, a Heysel-stadionban. Az angol huligánok támadása után egy ledőlt támfal 39, zömében olasz szurkoló halálát okozta a Liverpool-Juventus BEK-döntő előtt. A meccset lejátszották, az olaszok nyertek, de ez akkor már keveseket érdekelt.
A katasztrófának számos oka és előzménye volt: a 70-es, 80-as évek brit futballhuliganizmusa; a szervezők és a jegyértékesítéssel foglalkozó cégek hibái; a rendfenntartók és biztonságiak felületes munkája; az angol és az olasz szurkolók közötti ellentét vezetett a tragédiához.
Egy évvel előbb angolokat késeltek meg Rómában
A Liverpool a korszak legerősebb csapata volt, sorban nyerte a trófeákat. 1976-tól hét bajnoki címmel, 1977-től négy BEK-győzelemmel a legsikeresebb klub volt Angliában és Európában. Brüsszelbe címvédőként érkeztek, 1984-ben az AS Romát verték, éppen annak pályáján, a Stadio Olimpicóban.
Éppen a római döntő után történtek miatt lehetett arra számítani, hogy az angolok revansot akarnak venni az olaszokon. Az akkori meccs után a hazai drukkerek rátámadtak a vendégekre, verekedtek, néhány angolt megkéseltek. Nem spontán akció volt, hiszen a találkozó előtt a stadion környékén parkoló autókban fegyvereket találtak a rendőrök.
A Liverpool helyszínen tartózkodó sajtósa szerint a római drukkerek a buszmegállókban várakozó angolokra rontottak, a buszvezető pedig nem engedte felszállni a vendégeket, a liverpooliak a rendőrök megérkezéséig a brit nagykövetség épületébe menekültek. Meglepő, de az angol sajtó nem foglalkozott külön az eseménnyel, egyedül a liverpooli Echo számolt be bővebben a szurkolókat ért támadásról.
Alan Kennedy, a Liverpool akkori védője is ezt erősítette meg, amikor az események 25. évfordulója előtt nyilatkozott: „Biztos vagyok benne, ami történt, kapcsolódott a római eseményekhez. Sok szurkolónk volt ott Brüsszelben, akit egy évvel korábban támadás ért az olasz fővárosban.”
Elavult, omladozó stadion

Lerobbant létesítmény adott otthont a 1985-ös BEK-döntőnek. A Heyselt 1930-ban építették, korábban három (1958, 1966, 1974) BEK- és ugyanennyi (1964, 1976, 1980) KEK-döntőt játszottak itt. A meccs idején sok helyen omladozott, a botrány kirobbanása után a két szurkolótábor hatalmas kődarabokkal tudta dobálni egymást.
Hiába volt nyilvánvaló, hogy a létesítmény alkalmatlan egy ilyen súlyú és kiemelt kockázatú esemény megrendezésére, de az illetékesek nem változtattak a helyszínen. Peter Robinson, a Liverpool ügyvezetője is próbált nyomást gyakorolni az illetékesekre, de mindhiába.
A biztonságiak és a jegyelosztás szervezetlensége
A legnagyobb hibát a jegyek elosztásánál, illetve a két szurkolótábor szétválasztásánál követték el a rendezők. Az egyik kapu mögött két szektorban a Juventus hívei, vele szemben kettőbe a liverpooliak kerültek. Az angolok melletti harmadik szektort semleges zónának, főként a belga szurkolóknak tartották fent. A két szektor között egy gyenge drótkerítés és néhány biztonsági próbált ügyelni a rendre.
Mivel Belgiumban rengeteg olasz származású is élt, így sokan jutottak a Juventus-hívek közül ebben a szektorban jegyhez. Az értékesítéssel foglalkozó utazási irodák gátlás nélkül adták el az olaszoknak a liverpooliak mellé szóló belépőket.
A stadionba sem volt nehéz bejutni. A korabeli hírek szerint az egész nap italozó, a meccs idejére gyakorlatilag teljesen részeg szurkolók vagy a jegy nélkül érkezők is simán átjutottak a biztonsági ellenörző pontokon, így koraestére hatvanezren zsúfolódtak össze a lelátókon. Alan Kennedy elmondta, amikor a meccs előtt kisétáltak, látták, hogy kevés a rendőr és a két szurkolótábor egymás mellett van: „Már órákkal a meccs előtt arról beszéltünk, nehogy balhé legyen.”

1985. május 29., 19 óra 10 perc

A találkozó előtt két brüsszeli ifjúsági csapat játszott meccset a döntő két részvevőjének a szerelésében. A félidőben a vörös mezesek 3-0-ra vezettek. Az első komolyabb összecsapás akkor kezdődött, amikor a másik csapat gólt szerzett. Körülbelül 19 óra 10 perckor indult az igazi csata. A stadionból leválasztott kődarabokat dobáltak át, petárdák és rakéták robbantak.
A pályán a meccset gyorsan lefújták. A feldühödött, részeg angol szurkolók könnyedén törték át a két szektort elválasztó drótkerítést, ekkor indították az olaszok felé az első rohamot. Pánik tört ki, a Juventus-szurkolók próbáltak menekülni, de nem volt hova, a szektort lezáró kőfalnak préselődtek. Sokan próbáltak ezen átugorva kiszabadulni, a fal végül nem bírta nyomást és leomlott.
A helyszínen 38, a kórházban egy ember vesztette életét, az áldozatok között 32 olasz, 4 belga, 2 francia és egy ír állampolgár volt. A halottak mellett közel 600 embert szállítottak kórházba.
A botrány ezzel még nem ért véget. A szemközti oldalon helyet foglaló Juventus-drukkerek – látva a társaikat ért támadást és a tragédiát – elözönlötték a pályát, és a Liverpool tábora felé indultak revansot venni. Ekkor már a rendőrség is egyre nagyobb erőkkel próbálta megakadályozni a még nagyobb tragédiát és ha nehezen is, de sikerült az olaszokat visszaterelni a helyükre.
Mivel az UEFA illetékesei és a hatóságok attól tartottak, hogy a meccs elmaradása esetén végképp elszabadul a pokol, a döntő lejátszása mellett döntöttek. A két csapatkapitány hangosbeszélőn próbálta lecsillapítani szurkolóit. A másfél órával később kezdődött mérkőzést a Juventus nyerte meg 1-0-ra: Zbigniew Boniek buktatásáért egy vitatható 11-est fújt a svájci Diana játékvezető, amit Michel Platini belőtt.
A játékosok nem voltak tisztában a tragédia valódi mértékével, erről Paolo Rossi, a Juventus akkor 28 éves csatára beszélt. „Ha tudtuk volna, valóban mi történt, nem lett volna önfeledt ünneplés a meccs után.”
Bruce Grobbelaar, a Liverpool akkor kapusa a lefújás után a Juventus edzőjéhez ment, és azt mondta neki: „Sajnálom, ami ma történt, sajnos a mi hibánk. A trófea legyen emlékmű a halottak tiszteletére.”
Több, akkor játszó olasz játékos is megemlítette, a mai napig nem büszke arra a győzelemre, Marco Tardelli például a rendőrség felelősségét is felveti: „Ha kinyitják a szektor előtti kapukat, nem omlik le a fal.”
Kitiltották a briteket Európa futballstadionjaiból
Hivatalosan csak az angol szurkolókat tették felelőssé a tragédiáért, az UEFA ellenőre is ezt írta a jegyzőkönyvbe. Az esemény szervezői, a Heysel-stadion üzemeltetői, a biztonsági és rendőri erők ellen soha nem indult nyomozás.
Május 31-én Margaret Thatcher miniszterelnök utasítására az angol szövetség valamennyi klub nevezését visszavonta az európai kupaküzdelmekből. Két nappal később az UEFA határozatlan időre kizárta az angolokat, június 6-án pedig a FIFA az egész világra kiterjesztette a tilalmat, igaz, később ezt némileg enyhítette
A kizárás végül öt évig tartott. A Liverpool a korábbi határozat értelmében még plusz három évig nem vehetett volna részt európai kupameccseken, de ezt is egy évre csökkentették. Az öt év alatt összesen 17 angol klub maradt le a BEK, a KEK és az UEFA-kupa küzdelmeiről.
Börtönbüntetés a huligánoknak

A brüsszeli tragédia után hiába próbáltak az angolok szigorítani a szabályokon, és megállítani a futballhuliganizmus terjedését, az 1989-es hillsborough-i tragédiának is meg kellett történnie, és újabb 96 embernek meghalnia, hogy végre radikális lépéseket tegyenek. Igaz, Sheffieldben a szervezőket terhelte a felelősség a tragédiáért.
A Heysel-katasztrófa után a brit rendőrség nagy erőkel nyomozott az elkövetők ellen. A balhéról 17 perces filmet készítettek, amelyet bemutattak a tv-ben is, a gyanúsítottak fotóit az újságokban publikálták.
Végül 27 embert tartóztattak le emberölés vádjával, közülük többen kerültek már összetűzésbe a rendőrséggel korábban is a futballmeccseken elkövetett balhék miatt. Négy évvel később született ítélet az ügyben, 14 liverpooli szurkolót ítéltek el 3 évre, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt. Sokuknál a büntetés felét végül elengedték, de máig tisztázatlan, hogy ki mennyi időt ült le.
Az éjszaka, amelyet Brüsszel soha nem felejt el

A világszerte élőben közvetített tragédia sokkolta a közvéleményt. A Juventus szurkolói máig nem emésztették meg, ahogy az olasz klub kezelte az eseményeket. Semmi nem tettek a tragédiában elhunyt drukkerek családjainak megsegítésére, nem emeltek emlékművet a halottak tiszteletére. A liverpooliak – amellett, hogy elismerték sajátjaik hibáját – azt sérelmezték, hogy soha nem indult vizsgálat a biztonsági erőkkel, illetve az UEFA helyszínt kijelelő bizottsága ellen, a jegyelosztással kapcsolatban.
Másutt azóta is rendszeresen emlékeznek. A 15 éves évfordulón az olasz válogatott tagjai egy-egy virágot helyeztek el (az akkor már Baldwin király-stadionra keresztelt és átépített) létesítményben. Öt éve emlékművet avattak fel a stadionnál, amelyen 39 égő világit.
2005-ben, éppen a 20 éves évfordulón találkozott újra a két csapat a BL negyeddöntőjében. Liverpoolban a hazai szurkolók egy hatalmas élőképpel emlékeztek, amelyen az Amicizia (barátság, olaszul) felirat volt. A torinói visszavágón a Juventus-szurkolók viszont petárdákkal és rakétákkal támadtak az angolokra.
A Heyselben a tragédia után nem rendeztek több futballmeccset. Közel egy évtizeden át csak atlétikaversenyek voltak, 1995-ben lebontották a létesítményt. Helyén 1996-ban nyílt meg a Baldwin király-stadion.



Kubala Illovszky ellen

$
0
0
Formaruhában a magyar játékosok a madridi követségen. Balról: Juhász Péter, Kovács József, a megsérült Páncsics Miklós, Rothermel Ádám, Szalay Miklós, Noskó Ernő, Dunai II Antal, Fábián Tibor, Fazekas László, Zámbó Sándor, Szűcs Lajos, Juhász István, Szőke István

 
A magyar csapat edzőmeccsnek gondolt, de végül hivatalos mérkőzést játszott a spanyolokkal 1972. január 12-én. A küldöttség vezetői már kint, Madridban értesültek arról, hogy a spanyolok hivatalos A-válogatott meccsként hirdették meg a találkozót.
A szokatlan időben – és szokatlanul szerény publikum, mindössze 25 000 néző előtt játszott találkozón jól helyt állt a magyar csapat, csak a 83. percben szerzett góllal tudott nyerni a Kubala László által dirigált spanyol együttes. A két szövetségi kapitányt, Illovszky Rudolfot és Kubala Lászlót akkor már közel negyedszázados barátság kötötte össze. A mérkőzésen nem játszhatott Páncsics Miklós, a kor legjobb magyar középső védője, aki (az egyébként magyar edző, Tóth József által irányított) Pegaso elleni edzőmérkőzésen eltörte az arccsontját.

A magyar együttesnek (Géczi – Fábián, Kovács J., Vidáts, Juhász P. – Juhász I., majd Szalay, Szűcs – Fazekas, Bene, Dunai II, majd Szőke, Zámbó) nem sikerült gólt szereznie, pedig nem volt rossz passzban: 1971 nyarától 1972 márciusáig csak egy vereséget szenvedett, a spanyolok elleni találkozót bukta el 1-0-ra.

A Derbik : UTE - Ferencváros

$
0
0

Történelmi és szociológiai háttér



A két csapat közti hagyományos rivalizálás kezdetben vidék–Budapest-versengés volt: Újpest csapatának megalapítása után is sokáig különálló kisváros volt vegyes magyar-német-zsidó lakossággal és csak 1950-ben lett Budapest része. A Ferencváros háttere kezdetben a katolikus német kispolgárság volt. A kisvárosi csapat évtizedekig nem is számított a Ferencváros igazi ellenfelének: az 1920-as évekig a Ferencváros–MTK számított az igazi nagy rangadónak.
Az 1950-es évekre a rivalizálás átalakult: a Fradi „ellenzéki” csapat lett, az Újpest pedig a Belügyminisztérium csapata. Az ellenzékiséget természetesen nem mai fogalmainkkal kell értelmezni, hiszen ellentmondást a kommunista rezsim nem tűrt. A futball erősebb állami kontroll alá vonása után a csapatokat átnevezték és csak kettő – a Vasasés az Újpest – tarthatta meg eredeti színeit. A betagolást nem úszhatta meg a Ferencváros sem, bár Jaross Andor miatt, akit a Ferencváros elnöke volt és 1944 májusában belügyminiszter, a csapatra a fasizmus árnyéka vetült és ezért igazán nagy presztízsű állami felügyelő szervet nem kaphatott. Az Élelmezési Dolgozók Országos Szövetsége csapataként folytatta, ÉDOSZ SE néven. (Az Újpest ekkor kapta a rendszerváltozáskor levetett Dózsa nevet, amelyen a fradisták máig csúfolják. Elnöke Gerő Ernő volt.)
A rivalizálás más háttérrel, de megmaradt a kommunista rezsim összeomlása után is, holott ekkor mindkét szurkolótábor kemény magja jobboldali radikális lett. Az Újpest szurkolótábora esetében a lakóhelyi indíttatás erősebb, mint a Fradinál, amelynek jelentős szurkolótábora van vidéken is.



A rivalizálás története


Az első összecsapást 1905. február 19-én a Ferencváros nyerte 2–0-ra – ekkor még a Soroksári úton – és az ezután következő 21 mérkőzés mind a zöld-fehérek győzelmével zárult. Az Újpest először 1917. június 14-én győzte le a Fradit, 4–1-re. Az első Üllői úti találkozó az Újpesttel 1911. április 30-án 7–1-es Ferencváros-diadalt hozott. A Megyeri úton először 1922. szeptember 17-én találkozott a két csapat, a hazai Újpest nyert 2–1-re. A két csapat közti bajnoki összecsapásokat 1954 és 1987 között jellemzően a Népstadionban rendezték, kettős rangadók keretében.
Valamennyi találkozót tekintve a legnagyobb gólarányú győzelmet a Ferencváros aratta, amikor 1933. május 25-én 11–1-re nyerte a magyar kupa Hungária körúton rendezett döntőjét az Újpest ellen. Bajnoki mérkőzésen a Ferencváros legnagyobb arányú győzelme 1950. május 21-én született, amikor ÉDOSZ néven 8–1-re győzte le a Bp. Dózsát. 2010. szeptember 11-én a Ferencváros elleni eddigi legnagyobb gólarányú győzelmüket szerezték a lilák: az újpesti Szusza Ferenc Stadionban játszott mérkőzés 6–0-ra zárult.
A legutóbbi rangadóra 2013. március 10-én került sor az Albert Flórián Stadionban. Ez volt a két klub 212. bajnoki összecsapása, a mérkőzés 2–1-es ferencvárosi győzelemmel zárult.




SzezonDátumHazai csapatVendég csapatEredmény

19051905. február 19.FerencvárosUTE2–0

1905. szeptember 17.UTEFerencváros1–3

1906–19071906. szeptember 30.FerencvárosUTE2–0

1907. március 24.UTEFerencváros0–5

1907–19081907. szeptember 29.UTEFerencváros0–6

1908. május 10.FerencvárosUTE2–0

1908–19091909. március 28.FerencvárosUTE6–2

1909–19101909. szeptember 26.FerencvárosUTE6–2

1910. február 13.UTEFerencváros1–3

1910–19111910. október 30.UTEFerencváros1–7

1911. április 30.FerencvárosUTE7–1

1912–19131912. december 8.FerencvárosUTE5–1

1913–19141913. november 16.FerencvárosUTE5–1

1914. június 14.UTEFerencváros2–3

Auguszta-serlegbajnokság
(nem hivatalos bajnokság)
1914. december 8.FerencvárosUTE6–0

1915-ös ligabajnokság
(nem hivatalos bajnokság)
1915. december 5.FerencvárosUTE4–1

1916–19171916. december 10.FerencvárosUTE1–0

1917. június 24.UTEFerencváros4–1

1917–19181918. június 23.UTEFerencváros1–1

1918. július 7.FerencvárosUTE6–0

1918–19191918. szeptember 8.FerencvárosUTE2–1

1919. február 23.UTEFerencváros0–0

1919–19201919. december 21.UTEFerencváros0–3

1920. február 15.FerencvárosUTE2–1

1920–19211920. november 28.FerencvárosUTE1–3

1921. május 8.UTEFerencváros1–0

1921–19221921. szeptember 18.FerencvárosUTE3–2

1922. március 26.UTEFerencváros2–2

1922–19231922. szeptember 17.UTEFerencváros2–1

1923. május 27.FerencvárosUTE0–0

1923–19241923. augusztus 26.UTEFerencváros0–2

1924. március 9.FerencvárosUTE2–1

1924–19251924. november 1.UTEFerencváros1–1

1925. március 15.FerencvárosUTE2–1

1925–19261925. december 20.FerencvárosUTE2–0

1926. május 30.UTEFerencváros3–1

1926–19271926. október 3.ÚjpestFerencváros0–0

1927. március 20.FerencvárosÚjpest2–1

1927–19281927. október 2.FerencvárosÚjpest1–0

1928. március 4.ÚjpestFerencváros1–1

1928–19291928. szeptember 2.ÚjpestFerencváros2–2

1929. március 24.FerencvárosÚjpest3–1

1929–19301929. november 10.ÚjpestFerencváros1–2

1930. március 23.FerencvárosÚjpest1–1

1930–19311930. november 9.FerencvárosÚjpest1–1

1931. április 5.ÚjpestFerencváros3–1

1931–19321931. november 22.FerencvárosÚjpest1–0

1932. április 10.ÚjpestFerencváros0–5

1932–19331932. november 20.FerencvárosÚjpest3–3

1933. május 14.ÚjpestFerencváros1–0

1933–19341933. október 15.FerencvárosÚjpest4–2

1934. április 22.ÚjpestFerencváros2–2

1934–19351934. október 28.FerencvárosÚjpest1–1

1935. június 2.ÚjpestFerencváros0–0



1935–1936          1935. szeptember 1.FerencvárosÚjpest2–3 (2–0)

1936. március 22.ÚjpestFerencváros4–1

1936–19371936. november 22.ÚjpestFerencváros2–0

1937. május 2.FerencvárosÚjpest4–2

1937–19381937. október 3.FerencvárosÚjpest3–1

1938. január 30.ÚjpestFerencváros4–2

1938–19391938. október 6.FerencvárosÚjpest3–1

1939. április 23.ÚjpestFerencváros3–3

1939–19401939. december 17.FerencvárosÚjpest0–1

1940. március 17.ÚjpestFerencváros4–1

1940–19411940. november 3.ÚjpestFerencváros0–5

1941. május 18.FerencvárosÚjpest5–2

1941–19421941. november 30.ÚjpestFerencváros6–2 (2–0)[2]

1942. május 10.FerencvárosÚjpest3–3 (3–3)[3]

1942–19431942. december 6.ÚjpestFerencváros4–5 (2–3)[4]

1943. június 14.FerencvárosÚjpest2–2

1943–19441943. november 14.ÚjpestFerencváros2–1

1944. március 26.FerencvárosÚjpest2–1

1944-es őszi hadibajnokság1944. október 29.FerencvárosÚjpest1–1

1945 tavasz1945. május 13.FerencvárosÚjpest1–0

1945. július 22.ÚjpestFerencváros3–2

1945–19461946. június 9.FerencvárosÚjpest1–1

1946. július 14.ÚjpestFerencváros2–2

1946–19471946. október 13.ÚjpestFerencváros1–1

1947. március 9.FerencvárosÚjpest1–0

1947–19481947. október 19.ÚjpestFerencváros5–1 (1–1)[5]

1948. február 15.FerencvárosÚjpest2–0

1948–19491948. december 26.ÚjpestFerencváros3–5 (2–2)[6]

1949. május 14.FerencvárosÚjpest0–5 (0–2)[7]

1949–19501949. szeptember 18.ÚjpestFerencváros1–4

1950. május 21.ÉDOSZBp. Dózsa8–1 (3–1)[8]

1950 ősz1950. december 3.Bp. DózsaÉDOSZ1–0

19511951. április 30.Bp. KinizsiBp. Dózsa2–1

1951. november 7.Bp. DózsaBp. Kinizsi1–1

19521952. április 20.Bp. KinizsiBp. Dózsa3–3

1952. november 30.Bp. DózsaBp. Kinizsi1–0

19531953. április 12.Bp. KinizsiBp. Dózsa3–5 (1–5)[9]

1953. november 14.Bp. DózsaBp. Kinizsi1–1

19541954. május 2.Bp. KinizsiBp. Dózsa3–2

1954. szeptember 5.Bp. DózsaBp. Kinizsi4–1

19551955. június 5.Bp. DózsaBp. Kinizsi4–0

1955. november 6.Bp. KinizsiBp. Dózsa3–2

19561956. május 2.Bp. KinizsiBp. Dózsa0–0

1956. július 7.Bp. KinizsiBp. Dózsa1–1

1957 tavasz1957. május 12.Újpesti DózsaFerencváros2–1

1957–19581957. december 15.Újpesti DózsaFerencváros1–1

1958. június 28.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–4

1958–19591958. szeptember 3.Újpesti DózsaFerencváros2–4

1959. június 14.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–4

1959–19601959. augusztus 22.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–0

1960. június 22.Újpesti DózsaFerencváros1–0

1960–19611960. szeptember 25.FerencvárosÚjpesti Dózsa2–0

1961. április 2.Újpesti DózsaFerencváros0–2

1961–19621961. szeptember 23.Újpesti DózsaFerencváros2–1

1962. február 25.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–2

1962–19631962. augusztus 12.FerencvárosÚjpesti Dózsa2–2

1963. április 7.Újpesti DózsaFerencváros0–2

1963 ősz1963. november 10.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–0

19641964. május 27.FerencvárosÚjpesti Dózsa4–1

1964. július 19.Újpesti DózsaFerencváros4–2

19651965. augusztus 1.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–1

1965. október 13.Újpesti DózsaFerencváros2–0

19661966. május 22.FerencvárosÚjpesti Dózsa5–2

1966. október 16.Újpesti DózsaFerencváros3–5 (2–1)[10]

19671967. április 16.Újpesti DózsaFerencváros0–3

1967. november 12.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–3

19681968. május 19.Újpesti DózsaFerencváros2–2

1968. augusztus 17.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–1

19691969. május 15.FerencvárosÚjpesti Dózsa0–2

1969. október 26.Újpesti DózsaFerencváros1–1

1970 tavasz1970. június 6.Újpesti DózsaFerencváros3–2

1970. június 27.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–1

1970–19711970. november 8.FerencvárosÚjpesti Dózsa2–2

1971. május 29.Újpesti DózsaFerencváros0–1

1971–19721971. november 7.Újpesti DózsaFerencváros2–1

1972. április 15.Újpesti DózsaFerencváros0–2

1972–19731972. november 4.Újpesti DózsaFerencváros2–0

1973. május 26.FerencvárosÚjpesti Dózsa2–1

1973–19741973. október 27.Újpesti DózsaFerencváros1–2

1974. április 6.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–1

1974–19751974. október 9.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–3

1975. május 17.Újpesti DózsaFerencváros2–2

1975–19761975. szeptember 6.Újpesti DózsaFerencváros1–4

1976. május 15.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–8 (3–4)

1976–19771976. október 2.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–0

1977. május 21.Újpesti DózsaFerencváros2–1

1977–19781977. szeptember 21.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–1

1978. április 22.Újpesti DózsaFerencváros1–1

1978–19791978. október 4.Újpesti DózsaFerencváros2–2

1979. május 23.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–1

1979–19801979. szeptember 22.FerencvárosÚjpesti Dózsa7–1 (4–1)

1980. március 29.Újpesti DózsaFerencváros4–1

1980–19811980. október 18.FerencvárosÚjpesti Dózsa0–3

1981. április 18.Újpesti DózsaFerencváros0–2

1981–19821981. november 11.Újpesti DózsaFerencváros2–1

1982. április 21.FerencvárosÚjpesti Dózsa5–0

1982–19831982. október 24.Újpesti DózsaFerencváros3–0

1983. május 7.FerencvárosÚjpesti Dózsa2–1

1983–19841983. október 5.Újpesti DózsaFerencváros1–1

1984. április 28.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–0

1984–19851984. október 27.Újpesti DózsaFerencváros2–0

1985. május 18.FerencvárosÚjpesti Dózsa1–0

1985–19861985. szeptember 14.Újpesti DózsaFerencváros1–0

1986. március 29.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–1

1986–19871986. szeptember 20.FerencvárosÚjpesti Dózsa0–0

1987. április 11.Újpesti DózsaFerencváros1–0

1987–19881987. október 31.Újpesti DózsaFerencváros1–4

1988. május 28.FerencvárosÚjpesti Dózsa0–0

1988–19891988. szeptember 3.FerencvárosÚjpesti Dózsa3–0

1989. március 18.Újpesti DózsaFerencváros0–2

1989–19901989. szeptember 30.FerencvárosÚjpesti Dózsa2–0 (2–0)

1990. április 14.Újpesti DózsaFerencváros0–0

1990–19911990. augusztus 18.Újpesti DózsaFerencváros0–5 (0–4)

1991. március 9.FerencvárosUTE1–0 (0–0)

1991–19921991. október 19.UTEFerencváros1–1 (1–0)

1992. május 2.FerencvárosUTE3–2 (2–2)

1992–19931992. szeptember 2.UTEFerencváros0–0

1993. március 24.FerencvárosUTE3–0 (0–0)

1993–19941993. október 22.UTEFerencváros1–0 (0–0)

1994. május 14.FerencvárosUTE0–1 (0–1)

1994–19951994. augusztus 29.FerencvárosUTE0–3 (0–2)

1995. április 3.UTEFerencváros1–3 (0–2)

1995–19961995. augusztus 13.FerencvárosUTE2–0 (0–0)

1996. március 20.UTEFerencváros1–1 (0–0)

1996–19971996. november 2.FerencvárosÚjpest3–1 (0–1)

1997. május 10.ÚjpestFerencváros1–2 (0–0)

1997–19981997. november 3.UTEFerencváros1–2 (0–1)

1998. május 17.FerencvárosUTE1–1 (0–1)

1998–19991998. szeptember 19.UTEFerencváros2–1 (2–0)

1999. április 17.FerencvárosUTE1–0 (0–0)

1999–20001999. október 25.ÚjpestFerencváros2–2 (0–2)

2000. április 15.FerencvárosÚjpest0–0

2000–20012000. november 30.ÚjpestFerencváros0–1 (0–0)

2001. május 12.FerencvárosÚjpest2–2 (1–1)

2001–20022001. július 27.FerencvárosÚjpest2–1 (1–0)

2001. október 24.ÚjpestFerencváros2–2 (0–0)

2002. március 16.FerencvárosÚjpest2–0 (2–0)

2002. május 18.ÚjpestFerencváros3–2 (0–0)

2002–20032002. szeptember 14.ÚjpestFerencváros3–0 (0–0)

2003. március 8.FerencvárosÚjpest1–0 (0–0)

2003. április 23.FerencvárosÚjpest2–1 (0–0)

2003. május 17.ÚjpestFerencváros0–0

2003–20042003. szeptember 1.ÚjpestFerencváros1–1 (1–0)

2003. november 29.FerencvárosÚjpest2–1 (1–1)

2004. május 2.FerencvárosÚjpest0–1 (0–0)

2004. május 23.ÚjpestFerencváros1–0 (1–0)

2004–20052004. október 17.ÚjpestFerencváros1–1 (0–1)

2005. április 27.FerencvárosÚjpest1–1 (0–0)

2005–20062005. október 16.ÚjpestFerencváros2–1 (0–1)

2006. április 16.FerencvárosÚjpest1–2 (1–0)

2009–20102009. október 3.ÚjpestFerencváros2–1 (1–1)

2010. április 30.FerencvárosÚjpest0–1 (0–1)

2010–20112010. szeptember 11.ÚjpestFerencváros6–0 (2–0)

2011. április 1.FerencvárosÚjpest1–0 (1–0)

2011–20122011. október 22.FerencvárosÚjpest3–0 (2–0)

2012. május 12.ÚjpestFerencváros1–1 (0–1)

2012–20132012. augusztus 19.ÚjpestFerencváros2–1 (1–0)

2013. március 10.FerencvárosÚjpest2–1 (1–0)

Ferencváros–Újpest 11:1 (6:0) – Magyar Kupa, döntő 1933. május 25.

$
0
0
Az első világháború alatti és azt megelőző években a Ferencváros több nagy különbségű vereséget is mért az első osztály légkörével akkor még csak ismerkedő Újpestre, amely viszont 1933-ban már a harmadik bajnoki címe küszöbén volt, amikor a két csapat a Magyar Kupa döntőjében találkozott egymással. Ezért okozott általános döbbenetet, hogy a Fradi valósággal lemosta a pályáról ellenfelét. Már a félidőben 6–0 volt az állás, a Sárosi György és Takács József vezette zöld-fehérek pedig végül 11:1-re nyertek.

A Magyar Kupa-döntők történetének legnagyobb különbségű győzelméről van természetesen szó (a második helyen a 2008-as finálé első felvonása áll, amelyen a Debrecen 7–0-ra verte meg idegenben a Bp. Honvédot).

„Úgy érzem, hogy fennállása óta ma viselte el a legnagyobb, legsúlyosabb vereséget az Újpest. Fáj ez a vereség, de meghajlunk a jobb előtt, s gratulálunk legyőzőnknek, a Ferencvárosnak. Kiáltsatok újpesti fiúk a Ferencváros csapatára háromszoros éljent!” – mondta a találkozó után Langfelder Ferenc, az Újpest ügyintézője. Hiába, más idők voltak még akkor…

Az Újpest egyébként három nappal később megnyerte a bajnokságot.


Ferencváros–Újpest 11:1 (6:0)  
 
Hungária krt., 10 000 néző. Vezette: Klein Árpád
FERENCVÁROS: Háda – Korányi, Papp – Laky, Turay, Lázár – Táncos, Takács II, Sárosi, Toldi, Kohut
ÚJPEST: Aknai – Sternberg, Futó – Szalay, Szűcs, Sáros – Sas, Avar, P. Szabó, Kiss, Déri
Gólszerző: Takács II. 4, Sárosi 3, Táncos 2, Toldi, Kohut, ill. P. Szabó.

Ferencváros–Újpest 1:4 (0:2) – KK-döntő, 1. mérkőzés 1939. július 23.

$
0
0
A két csapat 1939-ben is döntőt játszott egymással, mégpedig a Közép-Európa Kupában. Az első fordulóban a Mussolini-diktatúrában Ambrosiana-Internek nevezett Internazionalét búcsúztató újpestiek játszották a fináléban az első mérkőzést idegenben, de nem lehet azt mondani, hogy az Üllői úti stadion béklyót tett volna a lábukra, hiszen Zsengellér Gyula és Kocsis Géza duplájának köszönhetően 4:1-re nyertek.

A visszavágón a Ferencváros ugyan közel volt hátránya ledolgozásához, ám 2:0-s vezetését követően csak 2:2-es döntetlenre volt képes a Megyeri úton, így az Újpest 1929-et követően másodszor is megnyerte a KK-t.


Ferencváros–Újpest 1:4, (0:2)  
 
Üllői út, 12 000 néző. Vezette Krist (csehszlovák)
FERENCVÁROS: Háda – Tátrai, Szoyka dr. – Magda, Sárosi III, Lázár – Táncos, Kiss, Sárosi dr., Toldi, Gyetvai. Edző: Hlavay György
ÚJPEST: Sziklai – Futó, Fekete – Szalay, Szűcs, Balogh – Ádám, Vincze, Zsengellér, Kállai, Kocsis. Edző: Guttmann Béla
Gólszerző: Sárosi dr. 73., ill. Zsengellér 9., 74., Kocsis 10., 53.

Újpest–Ferencváros 5:1 (1:1) – NB I 1947. október 19.

$
0
0
Az Újpest játékosaként 303 bajnokin 368 gólt termelő, ötszörös magyar gólkirály Zsengellér Gyula utolsó mérkőzése volt ez lila-fehér színekben. Az AS Romához távozó, Ábel becenevű csatár búcsúja pompásra sikerült, hiszen 5:1-re legyőzték a Fradit, hiányérzet legfeljebb csak amiatt maradhatott benne, hogy ő maga nem talált be a meccsen.




Újpest–Ferencváros 5:1 (1:1)  
 
 
Megyeri út, 30 000 néző. Vezette: Molnár
ÚJPEST: Tóth Gy. – Balogh II, Laborcz – Kirádi, Szűcs, Nagymarosi – Egresi, Szusza, Bódis, Zsengellér, Várnai. Edző: Vincze Jenő
FERENCVÁROS: Henni - Rudas, Kispéter – Hernádi, Kéri, Lakat – Mike, Szabó, Deák I, Sárosi dr., Hlavács. Edző: Urbancsik Gábor
Gólszerző: Bódis 2., 75., 80., Szusza 60., Egresi 87., ill Deák 30.

Újpesti Dózsa–Ferencváros 8–3 (4–3) – NB I 1976. május 15

$
0
0

Tönkreverte az Újpest a Fradit! Micsoda tizenegyes, micsoda ötös

Tönkreverte az Újpest a Fradit! Micsoda tizenegyes, micsoda ötös - illusztráció
Messze nem volt telt ház 1976. május 15-én a Népstadionban, az ötvenezer kilátogató drukker, no és a tévék előtt ülő százezrek aztán hetekig emlegették az Újpest és a Fradi fergeteges mutatványát. Volt is miről beszélni, a lilák nyolcszor, a zöldek háromszor zörgették meg az ellen kapuját. Régi csibészek című rovatunkban a 35 évvel ezelőtti meccsre emlékezünk.

 Kivételes nap volt és kivételes meccs. A kettősrangadók történetének legtöbb gólt hozó találkozója  a futball ünnepe volt, egy olyan találkozó, amelyről a mai napig szuperlatívuszokban beszélnek azok, akik látták. Az utókornak azonban nincs esélye újraélni az 1976-os csodát, a meccsről egyetlen felvétel sem maradt meg. Hegyi Iván sportújságíró nemrégiben kiderítette : egyebek közt mezőgazdasági szakfilmműsorokkal törölték le a rangadókat, új tekercsekre állítólag nem volt pénz a közszolgálati televízióban.

Micsoda tizenegyes, micsoda ötös

Az már az első játékrészben kiderült, az érzelmek mellett a játék is főszerepet kap az 1976-os derbin. Már a meccs elején felváltva potyogtak a gólok, a Fradi háromszor egyenlített, 3-3 után azonban Fekete 13 méteres fejesére már nem volt válasza a zöldeknek. Igaz, a fordulás után Magyar a meccs helyzetét puskázta el, hat méterről lőtt az üres kapu fölé.

A Fradi továbbra is támadott, a gólokat azonban a lilák lőtték, számszerűen még négyet. A találkozó főhőse az öt gólt szerző Fazekas volt, aki a kivételes meccs után 10-es osztályzatot kapott a Népsporttól.

- Egy gólt nem tudok kiemelni pályafutásomból, ötöt igen - mondta egy interjúban Fazekas László. - A Fradi elleni öt gól unikum, ilyen nagyon ritkán fordul elő, hogy valaki egy rangadón rúgjon ennyi gólt. Akkor kaptam a 10-es osztályzatot a Népsporttól, ez életem egyik legszebb emléke...

Felejthetetlen, pompás meccs


A korabeli sportnapilap nem fukarkodott a jelzőkkel.
"Felejthetetlen, pompás mérkőzés volt. Azzá tette a mérkőzés nagy részében magas színvonalú és kiegyenlített játék, a sok gól, amelyek közül nem egy korszerű támadásból született és a nagy iram, a sokáig kiélezett küzdelem. Olyan időszakok is voltak, amikor a szurkolók valósággal tomboltak a nézőtéren."(Népsport, 1976. május 16.)
Az edzők azonban visszafogottan értékeltek.
Dalnoki Jenő: Gratulálok a Dózsának, remekül játszottak.
Várhidi Pál: Rendkívül magas színvonalú mérkőzésen alaposan kitett magáért a csapat, nagyon jól kihasználtuk helyzeteinket.

Táncolt Törő


A 25. forduló válogatottjában aligha véletlenül hat újpesti labdarúgó kapott helyet. A többi között Fazekas és Törőcsik is, előbbi ötöt rúgott, utóbbi egyet, az viszont bődületesre sikerült. Tizenöt méterről a jobbösszekötő helyéről emelte át a kapujából kint álló Hajdút.
- Nekem az a bizonyos 8-3 a csúcs, hiszen abban az évben, 1976-ban a Fradi lett a bajnok, én pedig abban az idényben játszottam be magam az Újpestbe - mondta Törőcsik. - A derbin Fazék (Fazekas László) öt gólt lőtt, én egyet, azután kaptam szerepet, hogy Bene Feri – Isten nyugosztalja – megsérült.

A nagy verés ellenére az 1976-os bajnokságot a Fradi nyerte. Nyilasiék pedig 1979-ben egy 7-1-es győzelemmel kárpótolták a zöld-fehér drukkereket. A két csapat azóta sem döntötte meg a 11 gólos csúcsot, csupán a gólkülönbséget, a lilák az idei kiírásban 6-0-ra verték a Fradit.


Újpest–Ferencváros 8-3 (4-3) Népstadion, 50 000 néző. Vezette: Petri

Újpest: Rothermel – Kellner, Dunai III, Sarlós, Tóth J. – Kolár (Zámbó, a félidőben), Nagy L., Tóth A. – Fazekas, Törőcsik, Fekete.
Edző: Várhidi Pál

FTC: Hajdú - Martos, Bálint, Rab (Vépi, 60.), Viczkó (Juhász, 65.) – Nyilasi, Ebedli, Mucha – Pusztai, Szabó, Magyar
Edző: Dalnoki Jenő

Gólszerző: Fazekas (5., 14., 24., 64., 88. – a harmadikat 11-esből), Fekete (34., 50.), Törőcsik (83.), ill. Szabó (11., 16.), Nyilasi (30.)


Ferencváros–Újpesti Dózsa 7–1 (4–1) – NB I 1979. szeptember 22.

$
0
0
Ezt a mérkőzést vehetjük úgy is, mint a ferencvárosiak válasza a három évvel korábbi 8–3-as zakóra. A Népstadionból ezúttal a IX. kerületiek szurkolói mehettek haza fölényes mosollyal az arcukon. Az újpestiek becsületére legyen mondva, a tavaszi idényben egy 4–1-es sikerrel vágtak vissza a hatgólos fiaskóért, és a bajnokság végén a Bp. Honvéd mögött ezüstérmesként zártak (a Fradinak be kellett érni a hatodik hellyel).


 Ferencváros–Újpest 7–1 (4–1) 
 
Népstadion, 40 000 néző. Vezette: Kuti
FERENCVÁROS: Zsiborás – Tepszics, Judik, Vépi, Jancsika – Nyilasi, Ebedli (Szokolai, 75.), Takács – Pusztai, Mészöly, Pogány. Edző: Friedmanszky Zoltán
ÚJPESTI DÓZSA: Rothermel – Jurácsik, Dunai III, Sarlós (Kolár, 62.), Tóth J. – Kardos, Nagy L., Tóth A. – Bodnár (Kiss, 62.), Fazekas, Fekete. Edző: Várhidi Pál
Gólszerző: Pogány 12., 88. Takács 24., Nyilasi 26., Mészöly 38., 75., Ebedli 73. – tizenegyesből, ill. Fazekas 43. – tizenegyesből

Újpesti Dózsa–Ferencváros 0–5 (0–4) – NB I 1990. augusztus 18.

$
0
0
Aki látta, valószínűleg nem felejti el ezt a meccset, két személy számára pedig egész biztosan örök életre szóló élményt jelent. Szenes Sándor és Lipcsei Péter is első NB I-es találkozóján lépett pályára, ráadásul a legnagyobb rivális otthonában, amely ennek tetejébe még bajnoki címvédő is volt ekkor. Szenes már az első percben betalált, majd a 37. percben még egyszer, ezzel pedig már 4–0-ra vezettek a vendégek. A második félidőben csak egyet lőtt a Fradi, ám az Újpestnek így is hatalmas pofon volt ez a nyitó fordulóban.


 Újpesti Dózsa–Ferencváros 0–5 (0–4) 
 
Megyeri út, 12 000 néző. Vezette: Molnár
ÚJPESTI DÓZSA: Brockhauser – Huszárik, Varga, Szabó Gy., Szlezák – Miovecz, Fitos, Rubold, Zsivótzky – Bácsi (Oroszki, a szünetben), Eszenyi. Edző: Kovács Ferenc
FERENCVÁROS: Józsa – Lipcsei, Pintér, Keller (Keresztúri, 64.) – Simon, Limperger, Bánki, Szenes – Páling (Topor, a szünetben), Fischer, Fonnyadt. Edző: Nyilasi Tibor
Gólszerző: Szenes 1., 37., Fonnyadt 20., 75., Bánki 33.

Ferencváros–Újpest 0–3 (0–2) – NB I 1994. augusztus 29.

$
0
0
Az Újpest a régi idők fociját idéző játékkal és eredményességgel kezdte a szezont, úgy érkezett az Üllői útra, hogy az első három fordulót három győzelemmel és 18–5-ös gólkülönbséggel zárta. Garami József ihletett formában futballozó csapatát a Ferencváros sem tudta megállítani, a sima vendéggyőzelemnek pedig az adott külön pikantériát, hogy a három újpesti gólból kettőt Wukovics László lőtt, aki az előző idényben még a Fradit erősítette.


Ferencváros–Újpest 0–3 (0–2)  
 
Üllői út, 16 000 néző. Vezette Kiss G.
FERENCVÁROS: Szeiler – Kuznyecov, Telek, Szekeres – Páling, Lisztes (Nagy, 46.), Lipcsei, Keller (Szűcs, 69.), Czéh – Christiansen, Neagoe. Edző: Novák Dezső
ÚJPEST:  Praj – Molnár, Füzesi (Tomka, 33.), Bérczy – Jenei, Kozma, Véber, Túri, Szlezák – Wukovics, Egressy (Belvon, 19.). Edző: Garami József
Gólszerző: Wukovics 7., 53., Belvon 40.

Újpest–Ferencváros 1–3 (0–2) – NB I

$
0
0
Az Újpest lendülete a későbbiekben alábbhagyott, a Ferencváros elleni hazai mérkőzés előtt pedig már csak jobb gólkülönbségének köszönhetően állt ősi riválisa előtt. Szinte ugyanolyan forgatókönyv szerint zajlottak az események, mint az őszi mérkőzésen, azzal a különbséggel, hogy Kozma István a 90. percben szépíteni tudott. A lényegen azonban ez sem változtatott, a zöld-fehérek visszavágtak az őszi 0–3-ért, átvették a vezetést a tabellán, és végül hét ponttal megelőzve az Újpestet, megnyerték a bajnokságot.


Újpest–Ferencváros 1–3 (0–2)  
 
Megyeri út, 22 000 néző. Vezette: Puhl
ÚJPEST: Praj – Füzesi – Bérczy, (Szanyó, 63.), Molnár – Jenei (Belvon, a szünetben), Kozma, Urbán, Véber, Szlezák – Wukovics, Egressy. Edző: Garami József
FERENCVÁROS: Balogh – Telek – Hrutka, Szekeres – Páling, Lisztes, Albert, Lipcsei, Keller (Kecskés, 75.), –  Kopunovics, Neagoe (Nagy Zs. 88.). Edző: Novák Dezső
Gólszerző: Kozma 90., ill. Keller 7., Lisztes 22., Páling 67.

Ferencváros–Újpest 1–2 (1–0) – NB I

$
0
0
A két csapat legutóbbi mérkőzése nem akármilyen végjátékot hozott. A Ferencváros Lipcsei első félidőben értékesített tizenegyesével 1–0-ra vezetett, ráadásul a 90. percben az Újpestből Böjte Attila piros lapot kapott. A vendégek azonban a csereként beállt Kovács Zoltán révén a 92. percben tíz emberrel is egyenlítetni tudtak, sőt, a 95. percben Rajczi Péter büntetőjével a győztes gólt is megszerezték. A találkozó kisebb csetepatéval ért véget, amelynek eredményeként Kovács Zoltánt is kiállította a játékvezető, ám az újpestiek kedvét érthetően ez sem tudta elvenni.


 Ferencváros–Újpest 1–2 (1–0) 
 
Üllői út, 8 000 néző. Vezette: Saskőy
FERENCVÁROS: Kemenes – Bognár, Botis, Tímár, Balog – Szalai (Fitos, 73.), Lipcsei, Leandro (Budovinszky, 49.), Laczkó, Tőzsér – Bajevszki (Bartha, 87.). Edző: Gellei Imre
ÚJPEST: Vlaszák – Vermes (Kőhalmi, 64.), Böjte, Vanczák, Füzi Á. – Hullám (Kovács Z., 59.), Tóth B., Sándor Gy. (Cariati, 79.), Tóth N. – Rajczi, Tisza. Edző: Mészöly Géza
Gólszerző: Lipcsei 19. – tizenegyesből, ill. Kovács Z. 92., Rajczi 95. – tizenegyesből
Kiállítva: Botis 95., ill. Böjte 90., Kovács Z. 96.

EZEK SEM VOLTAK ROSSZ MECCSEK

$
0
0
Természetesen a lent felidézett  mérkőzéseken kívül még számos nagy csatája volt a két csapatnak. Nézzünk ezekből néhányat röviden!

1935. szeptember 1., Ferencváros–Újpest 2:3 (2:0)
A félidőben még a Fradi vezetett két góllal, a fordulás után azonban a vendégek a duplázó Kocsis vezérletével fordítottak.

1941. november 30., Újpest–Ferencváros 6:2 (2:0)
A Zsengellér, Szusza elsőkerék-meghajtású Újpest nem kegyelmezett az FTC-nek, ám az idény végén a Csepel mögött csak a második lett.

1942. május 10., Ferencváros–Újpest 3:3 (3:3)
A 18. percben már 2:0-s vendégvezetést mutatott az eredményjelző, a Fradi azonban három perc alatt fordított. A 3:3-as végeredményt Zsengellér állította be a 37. percben.

1942. december 6., Újpest–Ferencváros 4:5 (2:3)
A mikulás szép győzelemmel ajándékozta meg a Ferencvárost – írnánk, ha nem tudnánk, hogy inkább a Sárosi testvérek tettek róla, hogy vendégsiker szülessen a gólgazdag rangadón.

1948. december 26., Újpest–Ferencváros 3:5 (2:2)
Hogy fehér karácsony volt-e 1948-ban, azt nem tudjuk, az viszont biztos, hogy nem Fehéri karácsonya volt, az újpesti kapus ugyanis ötöst kapott a szent ünnep második napján a Deák, Czibor, Kocsis fémjelezte ferencvárosi gárdától.

1949. május 14., Ferencváros–Újpest 0:5 ( 0:2)
Talán Szenes Sándoréknak 41 évvel később ez a mérkőzés jutott eszükbe, amikor úgy döntöttek, hogy visszaadják a kölcsönt? Nem valószínű.

1953. április 12., Bp. Kinizsi–Bp. Dózsa 3:5 (1:5)
Mátyás király valószínűleg sosem gondolta volna, hogy egyszer majd így lenyomják (a) Kinizsit. Hadvezére a malomkővel elbánt, a nevét viselő csapat azonban a Deák, Szusza kettőssel nem bírt – legalábbis 1953 tavaszán.

1966. október 16., Ferencváros–Újpest 5:3 (1:2)
A régi néven már jobban ment a zöld-fehéreknek, a Varga, Albert duót nem volt könnyű kordában tartani.

2001. május 12., Ferencváros–Újpest 2–2 (1–1)
Hatalmas összecsapás volt. A mérkőzés előtt és után, a szurkolók és a rendőrök között…

Mi lett vele : Bixente Lizarazu

$
0
0
 
Éppen egy évtizede került be az UEFA év végi álomcsapatába a mára már legendásként is aposztrofálható francia-baszk balhátvéd, Bixente Lizarazu. Akit sokáig éppenséggel Vincentként ismertünk, mert miután 1969 végén megszületett Franciaországban, a szülők által választott baszk néven, Bixenteként nem volt hajlandó őt írásba venni az anyakönyvvezető, hanem ennek francia változatát, a Vincentet foglalta írásba a rigorózus köztisztviselő.

Már befutott játékosként vetett véget ennek az állapotnak, potom háromezer euróért. A fiatal hamar sportbarát lett: első rangú Björn Borg-rajongóként kisebb helyi teniszversenyeket nyert, majd némi pelota-kitérőt követően inkább a futball felé irányult figyelme. Az ütőket jobb kézzel fogta, de a labdát már ballal rúgta a sportos családból származó „Liza" (apja rögbizett és szörfözött, édesanyja teniszezett és atletizált, testvére Európa-bajnok szörfös lett). Nem is akárhogyan, hiszen sokak szerint kora harmadik legjobb bal oldali védője lett Roberto Carlos és Paolo Maldini mögött.
Hosszú út vezetett azonban odáig.

  

Liza egy kis francia faluban, Saint-Jean de Luzben született, és a Les Eglantins Hendaye után 15 éves korában a Girondins Bordeaux-hoz került. A Chaban Delmas Stadionban 1987-ben mutatkozott be, és a következő szezonra beverekedte magát a kezdőbe, egyetlen bajnokiról sem hiányzott. Akkoriban remek csapatot gardírozott Aimé Jacquet, Raymond Goethals, Rolland Courbis, Gérard Gili majd Gernot Rohr mester; itt játszott például Alain Roche, Jean-Marc Ferreri, Bernard Genghini, Jesper Olsen, Enzo Scifo, Jean Tigana, Éric Cantona, Christophe Dugarry, Yannick Stopyra, Klaus Allofs, Joseph Bell, Patrick Battiston, Didier Deschamps, Wim Kieft, Márcio Santos, Richard Witschge, Philippe Vercruysse, Kaba Diawara és Zinedine Zidane is.

 Hősünk 1992-ben bemutatkozhatott a válogatottban, a finnek ellen, de az az évi Eb-re még nem vitte ki őt Michel Platini.
 Az angliai, 1996-os Európa-bajnokságon már ott lehetett, és bár éppen akkor játszhatott volna együtt Lendvai Miklóssal, szerződése lejártával elhagyta a bordó mezeseket és az Athletic Bilbaóba igazolt. Utolsó franciaországi szezonjában klubjával az UEFA-kupában eljutottak egészen a döntőig, kiverve a Milant is, de a fináléban a Franz Beckenbauer vezette Bayern München útjukat állta.
 A legnagyobb baszk klubban is remekül játszott honfitársa, Luis Fernández kezei alatt. Ekkor kezdődött viszont sérüléshulláma, amely sokáig elkísérte: talán ezért is volt még 37 évesen is olyan erőben, mert egyetlen szezonban sem tudott igazán kimerülni – szinte az összes őszt kihagyta sérüléseit nyalogatva. 2006-os retirálása előtt utoljára 1994–1995-ben tudott végigjátszani egy teljes szezont...
 A baszkoknál csupán egy évet töltött el, mert 4.5 millió mai eurót áldozva lecsapott rá az akkoriban (is) újjáépülő Bayern München, ahol a Markus Münch-utód „Liza" Markus Babbellel, Thomas Helmerrel és Lothar Matthäusszal fantasztikus kvartettet alkotott. Azonban Bajorföldön is sokszor bajlódott térdével, nem játszott végig kilenc év alatt sem egy „rendes″ idényt.
 
De 1998-ban karrierje során először országos bajnok lett, majd nyáron élete fénypontjaként ott volt a vb-győztes francia csapatban! Még egy gólt is szerzett a szaúdiak ellen, és a viadalon végig remekül játszott. Immáron világklasszisként hazatérve a Bayernnel beverekedte magát a Bajnokok Ligája-döntőbe, de a Manchester United elleni fináléban nem léphetett pályára.
2000-ben a bekk alapember volt a franciák Eb-győztes csapatában, ismét remekelve a Deschamps-ot és Laurent Blanc-t arannyal búcsúztató gall nemzeti tizenegyben. A következő évben érdekes módon nem töltötte sérüléssel a tavasz végét, így ott lehetett a Valencia elleni győztes BL-döntőn. Bejelentkezett érte ennek örömére a Manchester United, ám edzője, Ottmar Hitzfeld 25 millió euróban szabta meg kivásárlási árát! Időközben szülőföldjén egy stadiont is elneveztek róla – szerencsére ezt még 2002 előtt tették, mert második vébéje nem sikerült jól, és ő sem játszott éppen csúcsformában. Meglepően őszintén ismerte el: „Az elmúlt hat évben hozzászoktunk a győzelmekhez, amelyek egy részét szerencsés körülmények között értük el. Most viszont semmi sem sikerült. Fogalmunk sincs, hogy mi történt velünk".

Következő éve sikeresebb volt: még sohasem játszott annyi német bajnokit, alaptag maradt a francia válogatottban (amelyben közeledett 100. fellépése, amelyet végül nem ért el), és a Bayernnel a korai BL-búcsút követően bajnoki címmel és kupagyőzelemmel kárpótolta magát. 2004-ben viszont többször is azt nyilatkozta, hogy nem érzi már jól magát Münchenben (egyszer például Robert Kovaccsal összeverekedett egy hangulatos edzésen), s a nyáron mindenképpen váltani akart: voltak olasz és spanyol ajánlatai, bejelentkezett érte a Bolton, a Tottenham, a Monaco és a Marseille is, és végül a szerződés nélkül maradt labdarúgó ez utóbbit választotta. A 2004-es kontinensbajnokság volt utolsó nagy tornája nemzeti színekben, s bizony nem sikerült a legfényesebbre a búcsú: a csoportkörben jól küzdött, de a görögök elleni összecsapáson Teodorosz Zagorakisz a hellén gól előtt egy szemtelen esernyőcsellel úgy becsapta, hogy „Liza" biza kis híján kiesett a nézők közé...
Az új szövetségi kapitánnyal, Raymond Domenechsel egy kétórás megbeszélésen vett részt, majd ezt követően bejelentette, hogy visszavonul a válogatottságtól. „Mostantól több időt szeretnék magamra fordítani, illetve több figyelmet igyekszem fordítani a fiamra" – indokolta döntését. Tervei szerint két évet töltött volna az OM-ben, és innen vonult volna vissza 2006 nyarán, ám játékától finoman szólva sem alélt el a közönség és a vezetőség. Az ősz végére teljesen kiszorult a csapatból, és a José Anigót felváltó edző, Philippe Troussier alatt az is vidám dolog volt számára, ha a kispadra leülhetett. Felvetődött, hogy visszavonul és szakkommentátorként fog dolgozni, de télen inkább visszatért sikerei helyszínére, Münchenbe.

  

„Liza felhívott a téli szünet alatt, s közölte, nem érzi jól magát az Olympique-nél. Azonnal egyeztettem a klubjával" – nyilatkozta az ügyről Uli Hoeness, a Bayern mindenható (akkor) menedzsere. A franciák ingyen lemondtak róla, ráadásul mivel a kikötővárosiak ősszel nem szerepeltek egyetlen nemzetközi kupában sem, Lizarazu pályára léphetett a tavaszi BL-mérkőzéseken is. Nagy szükség volt rá a bajoroknál: Tobias Rau, akit annak idején nyíltan az ő utódjaként vásároltak meg, folytatta a lizarazui hagyományokat: egyik sérülés a másik után érte; emiatt gyakran a jobblábas Hasan Szalihamidzicnek kellett balbekket játszania. Bár sokan féltették Bixentét a visszatéréstől, csattanós választ adott: olyannyira remekül helytállt, hogy a csak tavasszal futballozó védőt a goal.com beszavazta az év álomcsapatába!

 Szerencséje is volt: Franz Beckenbauer elnök nem akarta meghosszabbítani nyáron lejáró szerződését, de a helyére hazatért Philipp Lahm súlyosan megsérült, így Lizarazuval egyéves kontraktust kötöttek. A Hamburg egyébként a nyáron le szerette volna igazolni őt, de a francia úgy döntött, búcsúidényét Münchenben szeretné tölteni. Utolsó szezonjára igazi franciás mezszámot választott, a 69-est...
Aligha ezért, de a baszk „hazaszeretetszervezet", az ETA rögtön ki is rótta rá adóját – hősünk búcsúidénye szerencsére nem ettől, hanem a bajnoki és kupaarany megvédéstől volt hangos. Nagy kár viszont, hogy Domenech csak Lilian Thuramot, Claude Makélélét és Zidane-t reaktiválta, Lizarazut nem, hiszen így a legendák együtt búcsúztak volna a világbajnoki ezüstéremmel. 2006. április 30-án hagyott fel hivatalosan a profi labdarúgással (azon a héten, amelyen Zidane is bejelentette visszavonulását), majd némi pihenőt követően felcsapott a Canal Plus nevű televíziós csatorna munkatársának, természetesen a futball szakterületén.

 Egyébként aktív korában éppen Zidane mögött őt tartotta a közvélemény a második legszexisebb gall futballistának, és később is összefonódott sorsuk, hiszen nemcsak jótékonysági mérkőzéseken lépnek fel együtt, hanem az Évian nevű klubban mindketten részvényesek lettek (Alain Boghossiannal karöltve) – az apró szavojai klub a harmadosztályból ennek örömére gyorsan feljutott a legjobbak közé (és emiatt fogadásból Lizarazu tett egy meztelen futókört a városban). Egyre nevesebb kommentátorként harcba szállt azért, hogy a válogatott mellett egy ügyvezető igazgató is tevékenykedjen, talán azzal a hátsó szándékkal, hogy ő maga legyen az.
 Az edzői pályához egyelőre nincs kedve, de a médiába egyre jobban bedolgozza magát: az RTL és a Presse Sport után a neves L'Équipe bedolgozója lett, majd a 97-szeres válogatott leigazolt a francia 1-es csatornához, a TF1-hez. Egyébként a hétköznapok és a trolloskodó hozzászólók okozta stresszt nem hétköznapi módon vezeti le: 2009-ben a szenior dzsu-dzsicusok kék öves kategóriájában a könnyűsúlyúak között, a magyar Durkó Zoltánt is megelőzve Európa-bajnok lett! Kipróbálta magát a szkeletonban, amely a szánkósport egyik változata, és elmondása szerint szeretne kijutni egy téli olimpiára.
Egyébként roppant szerény ember maradt sikerei csúcsán is, a vb-győzelem után egy 20 éves Citroën 2CV kiskacsával rombolt le a tengerpartra – természetesen szörfözni.


 
 
LIZARAZU SIKEREI
Német bajnok (1999, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006), Német Kupa-győztes (1998, 2000, 2003, 2005, 2006), német Ligakupa-győztes (1998, 1999, 2000), BL-győztes (2001), BL-döntős (1999), UEFA-kupa-döntős (1996), a francia második liga bajnoka (1992), Intertotó-kupa-győztes (1995), Világkupa-győztes (2001), világbajnok (1998), Európa-bajnok (2000), Konföderációs Kupa-győztes (2001, 2003), Eb-bronzérmes (1996), Eb-résztvevő (2004), az év csapatának tagja az uefa.com szerint (2001), az év csapatának tagja az ESM szerint (1999), az év csapatának tagja a Bundesligában (2000, 2003, 2005), a FIFA-világválogatott tagja (2002)





 



Mi lett vele : Daniel Passarella

$
0
0
Ne tévesszen meg soha bennünket a látszat: a vékonydongájú, gyermekarcú argentin középhátvéd, az 1953-ban született Daniel Alberto Passarella kora talán legbrutálisabb válogatott védője volt, akinek könyökmunkája külön fejezetet írt a labdarúgás és a szájsebészet történetében.
Nem csak az amatőr arcplasztika nagymestereként jeleskedett a 70 válogatott mérkőzésén 22 gólt jegyző Passarella: a kétszeres – 1978, 1986 – világbajnok sokáig minden idők leggólerősebb hátvédje volt (később Ronald Koeman elvette tőle ezt a címet), és az argentin „desperado”, „pampai bandita” a River Plate-ben, a Fiorentinában és az Interben is jelentős elismertséget szerzett magának.
Az 1978-as világbajnokságon lett nemzeti hős, amikor is az aranyéremhez csapatkapitányként szerfölött szigorú védőmunkával járult hozzá, a legkevésbé sem kímélve az ellen és saját testi épségét.
 1986-ban egyébként sérülése miatt csak mellékszereplő volt (olyannyira, hogy egyetlen percecskét sem játszott Mexikóban), egyébként sem fért meg egy csárdában az isteni Diegóval. Nehéz róla olyan mérkőzés végi képeket találni a régi könyvekben, újságokban, amelyeken ne lenne szörnyen csapzott és itt-ott véres. A karrierje során kevés híján 200 gólt szerző „Nagy kapitány”, a gauchó „Császár”, miután 1989-ben szögre akasztotta vérfoltos cipőjét, és nyugállományba helyezte csontos könyökét, edzőnek állt.

 Új pályáján sem éppen simulékony modoráról lett köz- és elismert, ennek ellenére szép sikereket ért el a Riverrel, és ehhez olyan játékosokkal rendelkezett, mint Sergio Goycochea, Hernán Díaz, Fernando Cáceres, José Serrizuela, Leonardo Astrada, Matías Almeyda, Sergio Batista, Héctor Enrique, Gustavo Poyet, Gabriel Batistuta, Ariel Ortega, Marcelo Gallardo vagy éppen Hernán Crespo. Érdemei elismeréseként 1994-ben kinevezték szövetségi kapitánynak, és Passarella nem vesztegette az időt: hogy kiugrassza a nyulat a bokorból, azaz megtudja, ki hajlandó alávetni magát akaratának, megkövetelte játékosaitól a rövid hajat: aki nem állt be a sorba (a fodrásznál), nem kapott behívót. „Néhány játékos túl sok időt tölt a pályán azzal, hogy a haját igazgatja” – szólt a kapitányi szentencia.

 
 TÖRŐCSIK: CSODA, HOGY MEGÚSZTAM SÚLYOS SÉRÜLÉS NÉLKÜL
„Daniel Passarella őrzött; én még olyan kemény védővel sohasem találkoztam, mint ő. Nem tisztelt sem istent, sem embert, ahogy jött felém a labda, bumm, már csúszott is elém vagy éppen rám. Kész csoda, hogy súlyos sérülés nélkül megúsztam azt a meccset" – emlékezett vissza a vele való találkozásra Törőcsik András.

 Az 1995-ös Copa Américán a már elképzelt vb-maggal kiesett a brazilok ellen, majd összességében csalódást okozott az 1996-os olimpián is. Az 1997-es kontinenstornán a hazai tehetségeket mérte fel sorozatterhelés közben, és a hatalmas kudarc (Peru kiejtette őket a nyolcaddöntőben) ráébresztette arra, hogy vb-t csakis az Európában profiskodókkal nyerhet, a többnyire otthon futballozó kiscsillagokkal – a Marcelo Gallardo, Claudio Husaín, Christian Bassedas, Marcelo Delgado, Martín Posse, José Calderón, Sergio Berti, Rodolfo Cardozo vonulattal – talán a csoportkört sem élné túl az albiceleste Franciaországban...

 1998-ban tehát a Carlos Roa (Mallorca) – Roberto Ayala (Milan), Roberto Sensini (Parma), Nelson Vivas (Arsenal, előtte Inter) – Matías Almeyda (Lazio), Diego Simeone (Inter), Ariel Ortega (Sampdoria), Juan Sebastián Verón (Parma), Javier Zanetti (Inter) – Gabriel Batistuta (Fiorentina), Claudio López (Valencia, később Lazio) alapcsapattal álltak ki a kék-fehérek, a kispadon pedig az olasz arany- és bronzcipős, azaz Hernán Crespo és Abel Balbo csücsült! E kétségkívül kiváló társaság azonban a negyeddöntőben kipottyant a hollandok ellen, így annak rendje és módja szerint kirúgták hősünket.


AZ 1982-ES RIVER PLATE
Fillol – Jorge García, Saporiti, Passarella, Tarantini – Bulleri, Heredia, Gallego, Olartichoechea – Kempes, Ramón Díaz. Edző: Alfredo di Stéfano

 
Aki egy év múlva felcsapott uruguayi szövetségi kapitánynak, de itt is összerúgta a port a játékosokkal, és a vb-selejtező közben lemondott. Következett 2001-ben a Parma, ahol szintén csúnyán lebőgött, ám 2.5 millió dolláros végkielégítéssel távozott (miközben előző munkaadójának 800 ezret vissza kellett fizetnie szerződésszegés miatt). „Passarella a félelmen keresztül uralkodik” – mondta róla a Boca elnöke, Mauricio Macri, ez pedig a modern futballisták számára elfogadhatatlan. A mexikói Monterrey élén azért néhány sikert újra elért, majd nagyon merészen belevágott egy brazil kalandba, és 2005 elején a Corinthians vezetőedzője lett.
Az akkor 52 éves Passarella Carlos Bianchit és Emerson Leaót előzte meg az állásért folyó versenyben, és másfél millió dolláros kontraktust kötöttek vele. A Carlos Tévezzel, Carlos Albertóval és Javier Mascheranóval megerősített Cort azonban nem tudta sikeresen navigálni, és akárcsak elődjének, Titének, neki is a Sao Paulo ellen elveszített rangadó tette be az ajtót. Odahaza az ellenfél négygólos vezetésénél a hazai drukkerek nekiláttak, méghozzá tömegesen, hogy tettleg vegyenek elégtételt a mesteren a gyalázatért, végül a rendőrök mentették meg a szakember testi érintetlenségét. Anyagi okokból végül felfelé szerették volna buktatni, technikai igazgatóvá kinevezve, havi 27 millió forintnyi fizetésért.


„Passarella edzőként nem teljesítette a tőle elvártakat, ám a kapcsolati tőkéje még nagyon hasznos lehet a Corinthiansnak” – indokolta a furcsa lépést Andrés Sánchez alelnök. Januárban aztán Passarella inkább hazatért a River élére. Pedig a szurkolók még nem bocsátották meg neki, hogy 1998-ban kacérkodott a Boca Juniors kispadjával, másfelől a River decemberi elnökválasztásán az akkori első ember, José María Aguilar egyik ellenfele éppen Passarella volt. Két tőkeerős szponzor segítette elő a megbocsátást: ők kizárólag arra az esetre ígértek tízmillió dolláros befektetést, ha Passarella ül a kispadra.
Igazolt néhány sztárt a mester, miközben felfedezte a 19 éves Gonzalo Higuaínt is, ám 2007 áprilisára nyilvánvalóvá vált, hogy nem megy a csapatának – őszig így is tartotta az állásait, aztán lemondott (2010-ig volt szerződése). Jó hírként érte, hogy – a FIFA nyomására – megkapta karácsonyra 1.7 millió dolláros követelését a Corinthianstól, így aztán volt miből visszavonulnia pár évre; rosszként, hogy mivel az Egyesült Államokban vásárolt luxusjachtja után nem fizetett vámot, egy iskolában letöltendő több hónapos közmunkára ítélték.
Azért sokáig sem a futball, sem a River Plate nélkül nem bírta: 2009 végén megválasztották szeretett klubja elnökének. Nem mondhatni, hogy eseménytelen lett volna ebbéli tevékenysége, amelyet sokáig fognak még emlegetni Argentínában: 2011 nyarán a „milliomosok” – történetük során először – kiestek az élvonalból...


 KÉSSEL INDULT NEKI ALTOBELLI
Hogy ki volt keményebb, Passarella vagy Csoki sörkérés közben az Üvegtigrisnél? Ezen még egy darabig elvitatkoznak a történészek, de azért az argentinról elmesélnénk egy szép történetet. Még az Internél, mint kijelölt büntetőrúgó, mire felkocogott egy alkalommal a megítélt tizenegyes elvégzéséhez, a csatár, Alessandro Altobelli berúgta előle a hálóba a labdát. Passarella dúlt-fúlt még a lefújás után is, gyávának nevezve csapattársát, mondván, szoros állásnál senki sem meri elvégezni a rúgást. Szavainak nyomatékot adva megragadta (szerencsére csak saját) férfiasságát, és odalóbálta a többieknek, hogy máskor nincs vér inkriminált testrészükben. Bezzeg az övében! – lásd mellékelt példa.
Altobelli – aki olasz ugyebár – erre begőzölt, mire a védő lenyugtatta egy felejtőpofonnal, aztán elindult zuhanyozni. Altobelliből erre előjött a mediterrán életérzés, és egy gyümölcs hámozására szolgáló késsel nekiindult a vendettának, de az argentin hűvösen nézte az éket, aki ettől megrettent, és alighanem magához is tért közben.
„Gyere csak, elbánok veled" – vágta oda Passarella Altobellinek, aki álldogált egy darabig, majd hatalmas örömére berontottak a többiek, és lefogták végre, így nem kellett még jobban szégyent vallania. És ne feledjük, egy csapattársával bánt így a derék bekk!

 

Mi lett vele : Bodo Illgner

$
0
0

A professzionális katona édesapától származó Illgner a Hardtbergben tanulta meg a futball alapjait, majd az 1. FC Kölnben lett profi, nem mindennapi körülmények között: az 1986-os világbajnokság után a zseniális kapus, Harald Schumacher megjelentette önveszélyesen őszinte életrajzi könyvét, az Anpfiffet (Fütyülök rátok), és emiatt mind a válogatottból, mind klubcsapatából kitették. A „kecskéseknél” a tizenéves, korábban korosztályos Európa-bajnok Illgner került be helyette a mély vízbe: mi tagadás, kevés újoncnak kellett akkora ellenszenvvel megküzdenie, mint neki. Hol vicces, hol durva transzparensekkel követelték vissza a csapatba a szurkolók a nagy Tonit, de Illgner túltette magát mindezen, és megragadva az alkalmat, befutott.
Egészen 1996-ig maradt Kölnben, de közben a válogatottal megnyerte az 1990-es világbajnokságot, amelyen végig megbízhatóan teljesített (az angolok ellen tizenegyest is fogott, majd az első kapus lett, aki lehozta kapott gól nélkül a vb-finálét), de az 1992-es kontinenstornán és az 1994-es vb-n sem lehetett rá panasz. Közel a harminchoz felcsapott légiósnak a Real Madridnál: a spanyolok négymillió akkori márkát fizettek érte, neki kétmillió márkás fizetést ajánlottak, majd amikor ott is remekelt, majd' duplájára emelték a bért. Madridban nem volt könnyű dolga: a nem éppen zseniális, de egyfajta sajátságos kisugárzással rendelkező Paco Buyo örökébe kellett lépnie, majd megküzdenie Santiago Canizaresszel, Pedro Contrerasszal, az argentin Albano Bizzarrival, később pedig a siheder Iker Casillasszal és César Sánchezzel. Öt idényt töltött el a Realban, de csak kettőt tudott végigvédeni, összesen 91 tétmérkőzésen szerepelve.
A királyi klubbal nyert két bajnokságot és két Bajnokok Ligáját, egy-egy Világ- és egy Spanyol Szuperkupát, miközben „egyéniben” karrierje során odahaza négyszer, Spanyolországban egyszer lett az év kapusa; 1991-ben pedig Európa legjobb 1-esének is megválasztották. Az IFFHS szerint a német minden idők 19. legjobb kapusa, Hans van Breukelennel holtversenyben. Krisztusi korban vonult vissza az 54-szeres válogatott kapuvédő, ereje teljében, hiszen kisebb csapatokban még igen sokáig védhetett volna formája alapján. Érdekes módon a válogatottól már 27 évesen elköszönt, az 1994-es vb-kudarc után. Némi pihenőt követően a család Floridában telepedett le, a családfő és neje pedig könyvírásba fogott (a romantikus történet a futball világában játszódik). A spanyol állampolgárságot is megszerző, visszavonulása után egy ideig ott is élő Illgner nevével korábban egy számítógépes futballjátékot is kiadtak, és később sem bírta a szürke hétköznapokat a sportág nélkül: felcsapott kommentátornak a Sky Deutschlandon, és egy kapusiskolában is közreműködik. Egyébként olyannyira jó kapuvédő volt, hogy Fabio Capello még 2006-ben is azt mondta egy sajtótájékoztatón, hogy ő lesz a kezdőkapusa (Casillasszal keverte össze a talján mester).
„Aki egyszer beleszagolt a futball légkörébe, örökre megfertőződött – mondta egy alkalommal a karakterisztikus exkapus arra a felvetésre, hogy vállal-e edzői pozíciót valaha. – De ez az állás csak rövid távra szól, én meg a hosszabb projekteket kedvelem.”

 

Mi lett vele : Giovane Elber

$
0
0
NÉVJEGY 
Név: Giovane Elber
Született: 1972. július 23., Londrina
Állampolgársága: brazil
Magassága/testsúlya:180 cm/80 kg
Posztja: csatár
Válogatott mérkőzései/góljai száma: 15/7
Klubjai: Londrina (–1990), Milan (1991), Grasshoppers (1991–94), VfB Stuttgart (1993–97), Bayern München (1997–2003), Lyon (2003–2004), Mönchengladbach (2005), Cruzeiro (2006)
Legnagyobb sikerei: BL-győztes (2001), Világkupa-győztes (2001), német bajnok (1999, 2000, 2001, 2003), francia bajnok (2004), Német Kupa-győztes (1997, 1998, 2000, 2003), német Ligakupa-győztes (1997, 1998, 1999, 2000), Svájci Kupa-győztes (1993), Minas Gerais állam bajnoka (2006), U20-as vb-ezüstérmes és a torna ezüstcipőse (1990), U20-as Copa América-győztes (1990), Arany-kupa-bronzérmes és a torna bronzcipőse (1998), német gólkirály (2003), svájci gólkirály (1994), az év játékosa Németországban (2003), az év játékosa Svájcban (1994)
„Giovane Elber a XX. század végének egyik legnagyobb gólvadásza, aki azonban két okból is csonka pályafutást mondhat magáénak: egyrészt soha nem volt stabil tagja a brazil válogatottnak, másrészt éppen abban a csapatban nem tudott pályára lépni, amely Európába hozta őt a kilencvenes évek elején. Pályafutása végén, 33 évesen még bajnoki címhez segítette a Lyont, ám 2004 őszén súlyos sérülést szenvedett, amely hosszú időre a lelátóra kényszerítette őt, majd váratlanul visszatért a Bundesligába” – kezdtük életrajzát egy ásatag BL-adatbankban.
Elber európai kalandja előtt Brazíliában csak szülővárosa együttesében, az FC Londrinában játszott. 1991-ben szúrták ki a Milan-megfigyelők, igaz, tűéles szem nem kellett éppenséggel hozzá, lévén nemsokára korosztályos kontinensbajnok és U20-as világbajnoki ezüstérmes és ezüstcipős lett, például Roberto Carlos oldalán.


Arra persze halovány esélye sem volt, hogy a Milanból kiszorítsa Marco van Bastent, Ruud Gullitot, Daniele Massarót vagy Marco Simonét, így az egymillió mai euróért vett éket kölcsönadták a Grashoppersnek. A hegyek városában három év alatt 41 gólt szerzett, ennek ellenére az olaszok nem tartottak rá igényt, pedig akkoriban már ők sem dúskáltak gólerős csatárokban.

Az idő tájt egyébként igen erős volt a svájci futball, részt vett a válogatott az 1994-es vébén és az 1996-os Európa-bajnokságon, ezért is becsülendő, hogy Elber kupagyőztes és ottani utolsó évében gólkirály lett. Svájcban olyan középpályásoktól kapta a passzokat, mint Johann Vogel, Murat Yakin, Ciriaco Sforza vagy Alain Sutter; majd amikor 1.6 millióért a VfB Stuttgarthoz került, a mesés „mágikus háromszög” beltagja lett Krasszimir Balakov és Fredi Bobic mellett.
 Az oly sok nagy mérkőzést és szép pillanatot megélt trió jelentette a Bundesliga csúcspontját a kilencvenes évek közepén, ám mindössze egyetlen Német Kupa-győzelmet tudott elérni a magasan a legszebb játékot nyújtó tizenegy.

 
Hősünk 1997-re unta meg a viszonylagos sikertelenséget, és elfogadta a Bayern München 6.5 millióra rúgó invitálását. A „bőrnadrágosokkal” Elber egy páratlan győzelmi sorozatot élt meg, lásd a névjegyben duzzadó sikerlistát, és végre a felnőtt válogatottban is bemutatkozhatott.
 Pechjére Ronaldo és Romário, majd Rivaldo és Ronaldinho mellett német gólkirályként sem volt esélye bekerülni stabilan a selecaóba, így egyetlen vb-n vagy Copán sem vehetett részt. Gólzsáki rangja ellenére is rosszul érezte magát a rideg és kőkemény német világban, többször is el szeretett volna jönni
 Münchenből, de hát a gárda legeredményesebbjét nem szívesen engedték el, inkább sztárallűrjeit is sorra elnézték neki.
A Bundesliga legeredményesebb külföldi csatára lett, amikor 2001 szeptemberében éppen egykori együttese, a Stuttgart ellen mesterhármast ért el – végül 133-ig jutott 259 fellépésen –, megelőzve e kategóriában Aíltont és Stéphane Chapuisat-t (ma már Claudio Pizarro a rekorder). Alapembere volt a 2001-es Bajnokok Ligája-győztes Bayernnek, majd óriási törést jelentett pályafutásában, hogy ennek ellenére sem került be a brazil világbajnoki keretbe (azért orrolt meg rá Luiz Felipe Scolari kapitány, mert kamusérülésére hivatkozva nem ment el egy válogatott találkozóra). Hat teljes müncheni szezonjában folyamatosan növelte góljai számát (11, 13, 14, 15, 17, 21), az utolsó igazi nekifutására még a gólkirályi címet is elhódította, amely az első egyéni titulusa volt Németországban – erre „válaszul” leigazolták mellé a spanyol aranycipősként érkező Roy Makaayt.

 Bár sokáig hirdették Karl-Heinz Rummeniggéék, hogy megfér a két dudás egymás mellett a müncheni sörözőben, a brazil augusztusban pár mérkőzésen pályára is lépett; de érezte, hogy már nem övé a jövő. Destruktív öltözőbeli viselkedésével és nyilatkozataival elérte, hogy még a BL nevezési határideje előtt eladják őt, és végül a Monaco, a Valencia és a Hertha elől elszipkázva őt a Lyon 4 millió euróért megvásárolta – a Villarrealba távozó honfitársa, Sonny Anderson helyére.

 
Első ottani évében a 2.5 milliós lyoni kereseti rekorder tíz találattal segítette bajnoki címe megvédéséhez a Lyont, ráadásul az élet némi igazságot szolgáltatott neki, amikor a Bayern ellen ő lőtte a győztes gólt egy BL-mérkőzésen; sőt, ha a visszavágón Oliver Kahn az év védésével nem tornásza ki a bal alsó sarokból lövését, akkor ki is ejtette volna a csoportból egykori kenyéradóját! 2004-et is stabil csapattagként kezdte, ám súlyos sérülése miatt további karrierje is kétségessé vált, majd engedély nélküli műtétei és késései miatt itt is összezördült az elnökkel.
Majd' féléves pihenő után kezdhette el csak az edzéseket, ám már nem Franciaországban: óriási meglepetésre a januári szünet alatt aláírt a német Borussia Mönchengladbachhoz, amely vállalva a kockázatot, leigazolta látatlanban is a sérült rekordert. Itt sem sokáig húzta, összesen ötvenpercnyi játék és az edzővel való összeveszés után hazaigazolt a Cruzeiróhoz, ahonnan alig pár gólt követően, 2006 végén újabb bokasérülésére és édesapja halálára hivatkozva visszavonult. Harmincnégy éves volt ekkor, és szinte azonnal felcsapott a Bayern dél-amerikai játékos-megfigyelőjének. Ez irányú szerződése 2012 nyaráig szól a bajorokkal. Korábban felvetődött, hogy később szurkolói koordinátorként folytathatja. Bevallása szerint soha nem lesz edző, mert „Túl puha lennék ehhez a hivatáshoz”.
„Brazíliában most nincsenek akkora tehetségek, kapásból senkit sem tudnék jó szívvel a müncheniek figyelmébe ajánlani. Miért ajánlgassak olyan helyen, ahol egy év alatt olyan remek srácokat fedeztek fel a világfutballnak, mint Thomas Müller, Holger Badstuber, David Alaba vagy Diego Contento?” – szólt új munkájának nehézségeiről. Mint sok brazil sorstársa, ő sem feledkezett el gyökereiről: befutott játékosként egy alapítvány hozott létre szülőfalujának szegényeinek megsegítésére, maradék idejében pedig egy főzőműsort (!) vezetett, a Do Brazilt.

CSODÁS GYÓGYULÁS
A Bayern München történetének talán legjobb brazil idegenlégiósa nem egészen két héttel a porcműtéte (amelyet négy órával a sérülését követően már végre is hajtottak!) után játékra jelentkezett a Real Madrid elleni Bajnokok Ligája-elődöntőn. A 2001. május 1-jén játszott mérkőzésen „természetesen” Elber gólja döntött, aki a lövése után alig győzte csókolgatni a Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt doktor által rendbe hozott térdét. A brazil akkor három és fél éve volt gólképtelen a bajorok idegenbeli BL-mérkőzésein.


 JÉZUS KRISZTUS IS HIÁBA KÖNYÖRGÖTT VOLNA
2003 januárjában többen úgy tartották, Elber csak a szokásos színjátékát adta elő, amikor a téli szünetben arról beszélt, hogy elhagyja a Bayern Münchent; ám a marbellai edzőtáborba való indulás előtt kiderült, a brazil tényleg távozik. „Legkésőbb 2004-ben szakítok a csapattal. Hiába jön könyörögni a Bayern, Franz Beckenbauer vagy maga Jézus Krisztus, én megyek” – jelentette ki. A szurkolók ugyanakkor nem fogadták kitörő örömmel a hírt, a gárda egyik edzésén a következő transzparenst függesztették ki: „Inkább FC Hollywood Elberrel, mint FC Bayern Elber nélkül!”.


 
Viewing all 90 articles
Browse latest View live